Jak vyčistit nechutně ušpiněný notebook

2. 10. 2023

Sdílet

Autor: PCWorld s využitím DALL-E
Téma poněkud nechutné, ale potřebné. Čas od času se vyčištění špinavého notebooku totiž nevyhne nikdo.

Pokud svůj notebook používáte skutečně téměř každý den, pak ať chcete, nebo ne, stane se dříve nebo později doslova živnou půdou pro bakterie. A nejde jen o to: k tomu se přidávají ulepené klávesy či usazený prach – ani tady není o co stát. Je tedy nad slunce jasné, že váš notebook je třeba pravidelně čistit.

Co se dozvíte v článku
  1. Přehled
  2. 1. Vypněte notebook a odpojte ho od elektrické sítě
  3. 2. Na očištění ventilačních otvorů, portů USB, kláves apod. použijte stlačený vzduch
  4. 3. Celý notebook otřete utěrkou z mikrovlákna
  5. 4. Do štěrbin se pohodlně dostanete vatovou tyčinkou

Pokud navíc žijete v domácnosti s někým, kdo má třeba oslabenou imunitu, pak musíte doma udržovat maximální čistotu a k ní patří i pravidelný úklid a koneckonců třeba právě i ono čištění notebooku. V každém případě ať máte důvody zdravotní nebo jen vám prostě vadí dívat se na ty chuchvalce prachu a zašlou špínu, čtete ten správný článek. V něm se totiž dozvíte, jak naprosto bezpečně vyčistit svůj notebook od všemožného prachu a nečistot. Jen čtěte dále!

Přehled

Potřebný čas: 10 minut

Potřebný materiál nebo pomůcky: Denaturovaný líh, utěrka z mikrovlákna, vatové tyčinky, plechovka se stlačeným vzduchem

1. Vypněte notebook a odpojte ho od elektrické sítě

Na tomto kroku není co vysvětlovat, nicméně v každém případě je třeba jej zmínit. V každém případě se nejprve přesvědčte, že jste notebook skutečně vypnuli a odpojili jej z elektrické sítě. Jde o to, že jej později budete otírat vlhkým hadříkem, a jak víte, elektřina a voda k sobě příliš nejdou. Při jakékoliv manipulaci s notebookem se v každém případě vyhýbejte tlačítko pro zapnutí notebooku. Pokud byste omylem notebook zapnuli (což se mi také stalo), pak věřte, že to není žádná legrace – ba naopak.

2. Na očištění ventilačních otvorů, portů USB, kláves apod. použijte stlačený vzduch

A nyní se dostane ke slovu můj oblíbený čisticí prostředek, kterým je obyčejná plechovka se stlačeným vzduchem. Je to skutečně jeden z mých nejmilejších čisticích prostředků. Prvním krokem při čištění notebooku je totiž vyfoukání všech volně usazených částeček prachu. Já osobně vám doporučuji stříknout stlačený vzduch z plechovky jen jednou, a to z dostatečné vzdálenosti od notebooku.

Jak často čistíte svůj notebook?

Jde o to, aby se vám v otvorech notebooku nikde nehromadila zkondenzovaná voda – jak již bylo uvedeno výše, voda a elektrický proud se k sobě totiž vůbec nehodí. Pokud ale má váš notebook větrací otvory rozměrnější, pak na ně jednoduše namiřte trysku a foukejte stlačený vzduch směrem pryč. Právě ve větracích otvorech se totiž časem nahromadí obrovské množství prachu. A ještě jedno upozornění: při používání stlačeného vzduchu stříkejte jen krátké dávky vzduchu.

3. Celý notebook otřete utěrkou z mikrovlákna

Další krok spočívá v otření celého notebooku navlhčenou utěrkou z mikrovlákna. Až utěrku namočíte a vyždímáte, kápněte na ni několik kapek denaturovaného lihu – ten se totiž rychle odpařuje.

Nikdy nepoužívejte na notebook žádné čisticí prostředky jako je čpavek nebo bělidlo. Tyto kapalné čisticí prostředky by mohly proniknout štěrbinami do útrob počítače a vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně agresivní chemikálie, mohly by váš notebook poškodit. Maximálně můžete čistit notebook utěrkou z mikrovlákna navlhčenou nikoliv vodou, ale přímo několika kapkami denaturovaného lihu. V tomto případě klávesnici nejen vyčistíte, ale i slušně dezinfikujete.

4. Do štěrbin se pohodlně dostanete vatovou tyčinkou

bitcoin školení listopad 24

Nakonec vezměte vatovou tyčinku, namočte ji do denaturovaného lihu a vyčistěte prostory mezi klávesami na klávesnici. Jedná se o naprosto dokonalý způsob, jak vyčistit těžko přístupná místa. Já osobně považuji klávesnici za nejšpinavější část notebooku. Často na ní totiž zanechává šmouhy mastnota z konečků prstů. Kromě toho zde často najdete i spoustu drobků a vlasů.

Fotografie jsou s dovolením převzaté z americké verze magazínu PCWorld.com