O IT profesionálech existuje ucelená představa, jak vypadají a jak žijí. Zakládá se ale na pravdě, jde o pouhopouhé mýty nebo na každém šprochu je pravdy trochu? Portál No Fluff Jobs si vypracoval průzkum volnočasových aktivitách IT developerů. Díky této znalosti můžou zaměstnavatelé a personalisté přizpůsobit komunikaci, benefity a firemní kulturu.
Co se dozvíte v článku
Kromě koníčků se také vyplatí vědět, jak vysokou mzdu by měl zaměstnavatel nabídnout, aby developera vůbec zaujal.
Čas strávený v práci
Téměř 53 % IT profesionálů tráví v práci 8–9 hodin denně. Druhou nejčastější odpovědí bylo rozpětí 6–7 hodin (26,03 %). Na třetím místě se překvapivě umístila odpověď míň než 6 hodin (10,39 %). Zbytek pracuje déle než 9 hodin nebo čas strávený v práci nechtěli přiznat.
Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?
Dovolená
Víc než polovina IT developerů uvedla, že ideální dovolenou pro ně je nicnedělání v pohodlí domova. Na 41 % respondentů zase preferuje aktivní dovolenou v zahraničí a 31 % rádo prozkoumává tuzemsko. Na otázku, zda by chtěli jet na tzv. workation, tedy možnost vykonávat svou práci odkudkoliv na světě, odpovědělo 42 % lidí, že nemají zájem. Téměř 20 % uvedlo, že takové možnosti využívají a 38 % uvedlo, že by rádi odcestovali na workation, ale zaměstnavatel jim to neumožnuje.
Oblíbené volnočasové aktivity
Developeři nejčastěji sledují filmy či seriály (64,77 %). Sport a fyzickou aktivitu uvedlo jako své hobby 57,22 % z dotázaných. Na třetím místě se umístil čas strávený s přáteli a rodinou (56,29 %). Za zmínku stojí, že 39 % respondentů věnuje svůj volný čas sebevzdělávání a seberozvoji. Respondenti odpovídali formou otázek s více možnými odpověďmi.
Sportovní a pohybové aktivity
Respondenti, kteří jako svou oblíbenou volnočasovou aktivitu uvedli sport a pohyb, cvičí ve 41 % případů 3–4 hodiny týdně. Na 23 % developerů cvičí 5–6 hodin týdně a 17,6 % pak 1–2 hodiny.
Oblíbenou aktivitou je cvičení v posilovně (50,24 % respondentů), následují cyklistika (44,74 %) a běh (35,17 %).
Sledování filmů a seriálů
Téměř 70 % IT profesionálů odpovědělo, že filmy a seriály konzumují skrze Netflix. HBO Max sleduje 40 % respondentů a na třetím místě se umístil kanál Disney+, i přes svou krátkou přítomnost na trhu střední a východní Evropy.
Nejoblíbenějším žánrem je Sci-Fi, které pravidelně sleduje 56 % developerů. Druhým nejžádanějším žánrem jsou komedie (48,78 %) a na třetím místě se umístilo fantasy (42,16 %).
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computertrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.
Z pohledu velikosti tzv. fandom neboli skupiny skalních fanoušků se na prvním místě umístil Pán prstenů, následují filmy s komiksovými hrdiny vesmíru Marvel (MCU) a na třetím místě skončil Harry Potter. Série Star Wars se umístila až na čtvrtém místě, Star Trek dokonce až na osmém.
Mezi oblíbenými filmy respondenti nejčastěji uváděli Pána prstenů, Interstellar a Matrix. Nejoblíbenějšími seriály jsou Breaking Bad (Perníkový táta), The Office (Kancl) a Stranger Things.
Gaming
Developeři ve většině případů (76 %) preferují hraní na klávesnici. Necelá čtvrtina hraje 1–2 hodiny, pětina jich pak hraje míň než hodinu týdně a další pětina stráví hraním her 3–4 hodiny.
Nejraději hrají RPG hry (43,14 %), střílečky (31,52 %) a dobrodružné hry (24,44 %). Pětina developerů v dotazníku uvedla, že hry nehraje vůbec.
Když dojde na hraní počítačových nebo mobilních her, developeři nejraději sáhnou po titulech jako Witcher (Zaklínač), Assassin’s Creed nebo World of Warcraft (WoW). Mezi preferované deskové hry zařadili Osadníky z Katanu, šachy a Mars: Teraformace.
Finance a investice
Téměř 7 z 10 developerů preferuje investice do sebe. Další oblíbenou činností jsou spoření a investice za účelem finančního zisku. Nejčastěji IT profesionálové investují do nemovitostí a akcií. Z průzkumu vyplynulo, že 38 % respondentů vlastní nemovitosti s celkovou rozlohou víc než 110 m2. Na 27 % vlastní nemovitosti o rozloze 51–70 m2, a 13 % pak nemovitosti s 91–110 m2.
Randění a partnerský život
Téměř tři čtvrtiny respondentů uvedlo, že jsou zadaní. Svou partnerku či partnera potkali v 30 % případů na škole, skrze své známé (22,67 %) a přes 21 % uvedlo, že se seznámili díky mobilní aplikaci. Za ideální první rande považují obyčejnou procházku (34,28 %), návštěvu kavárny (33 %) a společný oběd či večeři (14,72 %).
Životní styl
Na 40 % developerů uvedlo, že jsou spíš noční sova, 34 % jich uvedlo, že jsou skřivani a 26 % jich jsou neustále unavení holubi.
Necelé dvě třetiny se považují za introverty, 26 % se nedokáže zařadit ani mezi introverty, ani mezi extroverty.
Pokud jde o transport, 33 % IT profesionálů nevlastní automobil a po městě se nejčastěji pohybují pěšky (62 %).
Nejpoužívanějši aplikací v jejich telefonech je YouTube (70,6 %). Druhé místo patří Facebooku (46,72 %) a na třetím se umístil Instagram (34,9 %). Celá třetina developerů pak aktivně využívá LinkedIn.
Přes tři čtvrtiny respondentů nedrží žádnou dietu, a naopak jedí vše. Preferovaným nápojem po práci je v 60 % případů neperlivá voda, káva (46 %) a na třetím místě čaj (39 %). Alkohol a slazené limonády se umístily až na čtvrtém a šestém místě. IT profesionálové tedy dříve sáhnou po čaji než po pivu. Nejčastěji se developeři (71,8 %) stravuji doma tím, co si sami uvařili.
Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.