Důvody, proč používat sítě VPN, se globálně značně liší. Jsou totiž země, které omezují internet a zakazují různé on-line platformy sociálních médií, weby, aplikace a používají řadu dalších cenzurních nástrojů a VPN je jednou z důležitých metod, jak se těmto omezením vyhnout. Mnoho lidí VPN zase využívá k tomu, aby si zajistili soukromí a bezpečnost na internetu.
Používáte sítě VPN?
Analytici společnosti Atlas VPN analyzovali a seřadili 85 zemí z hlediska používání VPN od roku 2020 do 1. pololetí 2023. Míra aktuálného rozšíření VPN se vypočetla tak, že se sečetly počty stažení VPN v jednotlivých zemích v daném roce a vydělilo se to počtem obyvatel dané země.
V první polovině roku 2023 dosáhl počet celosvětových stažení VPN 130 milionů. Údaje o stahování VPN přitom poskytly Google Play a Apple App Store pomocí služeb Sensor Tower a AppTweak. Údaje o stahování zahrnují 45 největších poskytovatelů VPN.
V prvním pololetí letošního roku stál na čele žebříčku přijetí VPN Singapur, a to s více než 1,1 milionu stažení na 5,85 milionu obyvatel, což představuje index přijetí VPN 19,32 %. Lidé v Singapuru používají VPN z různých důvodů, včetně obav o soukromí, bezpečnostních potřeb a touhy po přístupu k obsahu, který je například omezený geograficky.
Na druhé pozici jsou Spojené arabské emiráty (SAE) s 16,94% podílem uživatelů VPN. Služby VPN si i oblíbili také uživatelé v Kataru (15,33 %). Tyto tři země vévodily žebříčku i vloni – každá měla míru přijetí okolo 40 %. Mezi země s nejvyšším využíváním VPN patří i Saúdská Arábie, kde byla zaznamenána 11,02% míra přijetí.
Vysoká míra rozšíření VPN v oblasti Perského zálivu je způsobena tamějšími přísnými předpisy o cenzuře internetu, které omezují přístup k některým webovým stránkám, platformám sociálních médií a obsahu považovanému za kulturně nebo politicky citlivý.
Co se týče Evropy, tak tam žebříčku vévodí Nizozemsko, kde se míra přijetí pohybovala v prvním pololetí tohoto roku těsně nad deseti procenty. Je to i díky vysoké informovanosti jejích obyvatel, přičemž důraz se klade na on-line bezpečnost. Velká Británie vykázala míru přijetí 7,23 %, Lucembursko pak 7,09 %.
Další v pořadí, Francie, hlásí index ve výši 6,92 % a stejně jako mnoho jiných zemí EU zaznamenala v průběhu let růstovou trajektorii, což odráží širší trend Evropanů, kteří přijímají VPN ve stále vyšší míře.
Na opačné straně žebříčku jsou pak Venezuela (0,37 %, v roce 2021 ale více než 20 %), Japonsko (0,49 %, tam je nezájem o VPN opravdu dlouhodobý) či Kolumbie (ta ale měla v roce 2021 také 18 % míru přijetí).
Co se týče České republiky, náš index přijetí v první polovině tohoto roku činí 1,5 %, podobně jako Polsko (1,4 %). Slovensko je na tom ale ještě hůře – pouhé jedno procento v letošním roce.
Rusko, kde by se dal očekávat velký zájem o VPN poté, co tamější úřady výrazně omezily přístup k některým on-line službám, je míra přijetí v prvním pololetí 2023 celkem 2,3 %. Na druhou stranu boom zájmu tamějších uživatelů se datuje k roku 2022, kdy index dosáhl hodnoty téměř 23 %. Podobně je na tom i Bělorusko, i když s nižšími čísly (2,84/10,53 %).
Securitytrends si můžete koupit i jako klasický časopis, buď v klasické tištěné formě nebo v elektronické verzi. Věnujeme se bezpečnosti počítačových systémů, ochraně dat, informací a soukromí. Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.