Šifrovací technologie BitLocker, která je ve Windows 11 defaultně aktivní, způsobuje masivní snížení výkonu SSD úložných jednotek. Dle webu TomsHardware, který funkci testoval, v závislosti na aplikaci klidně až o 45 %. Je to proto, že při šifrování je procesor během všech procesů zápisu a čtení neustále zaměstnán šifrováním a dešifrováním dat na SSD disku, což má v konečném důsledku dopad na výkon systému.
Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?
Za problém mohou vývojáři Windows 11, protože ve skutečnosti mnoho současných SSD disků podporuje hardwarové šifrování, při kterém jsou všechny procesy dešifrování a šifrování zpracovávány přímo samotným diskem. Systém Windows 11 Pro nicméně při instalaci aktivuje softwarové šifrování BitLocker, aniž by dal uživateli možnost tomu zabránit.
Microsoft se tak pravděpodobně rozhodl proto, že nemá plnou kontrolu nad kódem pro hardwarové šifrování, který spravují sami výrobci SSD disků. Před několika lety došlo k případům, kdy byly v kódu hardwarového šifrování objeveny chyby, které museli výrobci opravit. Zdá se tedy, že Microsoft se zde raději spoléhá na své vlastní řešení.
Systému Windows 11 Home se problém netýká, protože BitLocker nepodporuje.
Jak zjistit, zda váš disk SSD pracuje pomaleji?
Chcete-li zjistit, zda se problém týká vašeho disku SSD, otevřete příkazový řádek systému Windows 11 Pro se správcovskými právy a zadejte příkaz: manage-bde -status.
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computertrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.
Tím spustíte nástroj BitLocker Drive Encryption: Configuration Tool, který analyzuje všechny disky v počítači.
V části Conversion Status můžete zjistit, zda jsou data na disku SSD šifrována.
V části Encryption Method operační systém Windows 11 Pro zobrazí, zda je použito softwarové šifrování (XTS-AES) nebo hardwarové šifrování (Hardware Encryption).
Pokud Conversion Status uvádí Fully decrypted, je BitLocker v počítači vypnutý.
Jak vyřešit zpomalení SSD ve Windows 11 Pro
Testy TomsHardware ukazují, že uživatelé, kteří používají aplikace, které SSD hodně zatěžují, mohou očekávat znatelný pokles výkonu SSD. Microsoft by mohl poskytnout obecnou nápravu pomocí záplaty pro systém Windows 11 Pro, není však známo, zda je již ve vývoji.
Pokud vám to vadí, položte si nejprve otázku, zda pro začátek potřebujete šifrování BitLocker pro celý disk. Tato funkce je užitečná zejména pro uživatele, kteří vlastní notebook poskytnutý firmou, jsou často na cestách a obecně mají vyšší pravděpodobnost, že by notebook (a citlivá data) mohl někdo ukrást.
V takovém případě by se zloděj nemohl dostat k datům v počítači, aniž by znal vaše přihlašovací údaje k účtu Windows. Na druhou stranu právě tito uživatelé jsou zpomalením SSD postiženi nejčastěji, protože firemní administrátoři často instalují Windows 11 s výchozím nastavením, a tedy s aktivovaným BitLockerem.
Pokud jste si naprosto jisti, že data na disku SSD nepotřebujete zálohovat v zašifrované podobě, můžete BitLocker deaktivovat následujícím příkazem. K tomu je třeba vyvolat příkazový řádek s právy správce a zadat: manage-bde -off C: (Písmeno „C:“ je třeba v případě potřeby nahradit písmenem šifrované jednotky. Po restartování počítače se změna okamžitě aktivuje.
Nutná přeinstalace při přechodu na hardwarové šifrování
Pokud byste chtěli přejít ze softwarového šifrování BitLocker na hardwarové šifrování BitLocker, je to složitější. Prvním předpokladem je samozřejmě to, že disk SSD v počítači toto hardwarové šifrování podporuje. V dalším kroku je však nutná kompletní přeinstalace Windows 11 Pro. Nemusíte však nutně šifrovat celou jednotku a BitLocker není jedinou možností šifrování.
Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.