Meta chce AGI, nakupuje nejvíc čipů na světě

24. 1. 2024

Sdílet

Autor: Depositphotos
Meta se chce pořádně opřít do umělé inteligence.

Mark Zuckerberg, CEO Meta, se přihlásil k úsilí vytvořit obecnou umělou inteligenci (AGI), zreorganizoval proto výzkumnou skupinu Meta pro umělou inteligenci (FAIR), vedenou hlavním vývojářem Yannem LeCunem, s cílem dosáhnout brzký průlom v této oblasti. 

Je podle vás regulace AI vhodnou metodou, jak zabezpečit AI?

Zuckerberg vidí vývoj obecné umělé inteligence jako postupný proces, než jako jediný přesně definovaný okamžik. Širší zaměření Meta na AGI bylo zahájeno uvedením nejnovějšího velkého jazykového modelu Llama 2 v únoru 2023, a Meta nyní trénuje Llama 3 se schopností programovat.

Jak Zuckerberg prohlásil minulý týden na svém instagramovém účtu, v současné době probíhá kromě tréninku nového modelu Llama 3 také budování masivní výpočetní infrastruktury. Technologický gigant bude mít do konce roku 2024 k dispozici více než 340 tisíc GPU H100 od Nvidia a nadto statisíce dalších GPU, takže celkový výkon by měl dosáhnout 600 tisíc ekvivalentů výpočetních jednotek H100. 

V oboru takové množství GPU nakupuje jen Microsoft, kdežto ostatní technologické společnosti jako Amazon, Oracle nebo Google za nimi zaostávají a jejich nákupy se pohybují kolem 50 tisíc GPU ročně.

Stále jako open-source projekt?

Zuckerberg má ve společnosti Meta kontrolu na rozhodujícím podílem akcií, takže je rozhodnutí vyvíjet AGI v podstatě čistě v jeho kompetenci, pokud nedojde k regulatorním zásahům. Zuckerberg chce ale vývoj AGI dále udržet v open-source modu, který dává do kontrastu s přístupem společnosti OpenAI, jež svůj model stále více uzavírá a odůvodňuje to ohledy na bezpečnost. 

bitcoin školení listopad 24

Podle Zuckerberga je to ovšem jen prozíravá obchodní hra. Meta samozřejmě také uvažuje byznysově, a pokud se jí podaří přiblížit k AGI, tak díky své dominanci v počtu uživatelů získá ještě větší vliv, který bude dále posílen vytvořením uživatelského open-source ekosystému.

Meta za účelem posílení bezpečnosti budoucí umělé inteligence ve spolupráci s IBM a dalšími více než 50 zakládajícími členy vytvořila v závěru loňského roku sdružení AI Alliance, které chce vyvinou hodnotící standardy a nástroje pro odpovědný vývoj a používání AI včetně sdílení těchto nástrojů s vývojářskou komunitou pro vývoj aplikací.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computertrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.