Téměř dvě třetiny dotázaných respondentů hlásí zvýšení výdajů na kybernetickou bezpečnost v roce 2024.
Průměrný růst rozpočtu se přitom zvýšil z 6 % v roce 2023 na 8 % v letošním roce, uvádí globální studie, kterou uveřejnily firmy IANS Research a Artico Search.
Plánujete meziročně zvýšit své výdaje na kyberbezpečnost?
To ale představuje jen zhruba polovinu dynamiky v pandemických letech 2021 (16 %) a 2022 (17 %), kdy bezpečnostní výdaje poháněla digitální transformace nutná k řešení problematiky zaměstnanců pracujících na dálku.
Čtvrtina organizací pak uvedla, že jejich letošní bezpečnostní rozpočet se nemění, a 12 % respondentů dokonce hlásí meziroční pokles výdajů na bezpečnost.
Bezpečnostní oddělení, které letos obdržely vyšší rozpočet, ale často uvedly, že musejí vypořádat s nenadálými událostmi, jako jsou úniky dat, nové regulační požadavky nebo to, že organizace získá nového velkého zákazníka.
K určité stagnaci u rozpočtů došlo také kvůli tomu, že podniky musejí vynakládat větší prostředky na rozsáhlou digitální transformaci, která se ukazuje jako nezbytný předpoklad jejich dalšího působení na trhu.
Mezi odvětví, která zaznamenávají nárůst rozpočtu na zabezpečení, patří především finanční služby, technologie, maloobchod a pohostinství či právní služby.
Naopak ke snížení dochází nejčastěji ve zdravotnictví, obchodních službách či ve výrobě.
Podle autorů studie může jít o organizace, které jsou nejvíce zasažené inflací a které snižují nejen rozpočty na kybernetickou bezpečnost, ale i celkové výdaje.
Ochlazuje je i růst počtu zaměstnanců v oblasti bezpečnosti. I když je stále dvouciferný, očekává se, že počet těchto specialistů ve firmách letos vzroste o 12 %, zatímco loni to bylo o 16 % a v roce 2022 dokonce o 31 %.
Pouze polovina firem letos plánuje navýšit počet zaměstnaných bezpečnostních expertů – v roce 2022 to přitom bylo téměř 70 %.
Vedení podniků po bezpečnostních odděleních žádá více práce s méně lidmi, což ale na tato oddělení vytváří enormní tlak vedoucí často k vyhoření či chybám.
Dobrou zprávou ale je, že podíl bezpečnosti na výdajích na IT ve firmách stále roste. V roce 2020 to bylo 8,6 % a letos už se očekává 13,2 %. Rostou také rozpočty na bezpečnost měřené jako procento podnikových příjmů.
Securitytrends si můžete koupit i jako klasický časopis, buď v klasické tištěné formě nebo v elektronické verzi. Věnujeme se bezpečnosti počítačových systémů, ochraně dat, informací a soukromí. Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.