Dosud i výrobci počítačů souzněli s vlnou tzv. AI PC. Tento týden však Microsoft ve vývoji počítačů s umělou inteligencí oznámil další milník: Copilot+ PC. Spolu s tím představil i některé nové AI funkce Windows 11 jako je třeba Recall.
Chcete Copilot+ PC?
„Vždy jsme se snažili najít způsob, jak vyvinout počítače, které nám budou rozumět, místo abychom my museli rozumět jim, a mám pocit, že jsme tomuto průlomu opravdu blízko,“ řekl Satya Nadella, šéf Microsoftu.
Copilot+ PC dle Microsoftu kombinuje lokální umělou inteligenci v zařízení s umělou inteligencí v cloudu a poskytuje řadu služeb. Některé z nových notebooků dodávaných s procesory Qualcomm Snapdragon X Elite a X Plus budou klasifikovány jako počítače Copilot+ a budou využívat výhod NPU, který se v obou čipech nachází. Tento NPU bude pohánět lokální funkce AI, přičemž AI engine bude pohánět více než 45 TOPS (bilionů operací za sekundu). Copilot+ PC vyžadují 16 GB paměti RAM, 256 GB úložiště a integrovaný NPU.
Yusef Mehdi z Microsoftu demonstroval interakci Copilota s aplikacemi Fotky, Nastavení a dokonce s Minecraftem, v němž Copilot mluvil s uživatelem a rozpoznával, co vidí na obrazovce.
„Bude to zcela nový způsob vnímání světa,“ řekl Mehdi. Microsoft na AI a jmenovitě na vlastní značku Copilot zaměřuje celou řadu svých aplikací, které se budou postupně stávat součástí Windows.
Mezi nimi novinka Recall, některými označovaná jako „AI Explorer“, s níž Microsoft zřejmě cílí na některé počítače s výkonnými NPU, jako jsou Qualcomm Snapdragon X Elite a X Plus. Recall umožní uživatelům najít cokoli v počítači pouhým popisem. Myšlenka je taková, že budete moci zpětně procházet a nacházet aplikace, dokumenty nebo zprávy, které se mohly ztratit. V jistém smyslu tak jde o novou podobu v roce 2021 odstraněné funkce Timeline, ovšem využívající umělé inteligence.
Carolina Hernandezová, produktová manažerka Microsoftu, ukázala, jak si povídala se svou babičkou o modrých šatech, které našla na Pinterestu. Funkce Recall jí později umožnila posunout se v čase zpět, najít chat i odkaz. Stejně postupovala i při dohledání projektu vytvářené marketingové nabídky. Recall je privátní, s malými jazykovými modely běžícími přímo v zařízení. Je navržen tak, aby byl privátní, a dokumenty a webové stránky můžete z dohledu aplikace případně vyloučit.
S některými dalšími nástroji jste se mohli setkat už dřív.
Funkce Live Captions, poprvé představená v aktualizaci Windows 11 2022 Update, je šikovný, i když poněkud nedotažený nástroj, který umožňuje použít titulky na jakýkoli zdroj videa přehrávaného v počítači: od YouTube (který má vlastní možnosti titulků) až po pouhé digitalizované video z maturity, které máte uložené v počítači. Očekávejte, že Microsoft časem rozšíří možnosti Live Captions o další funkce, včetně živých překladů mezi cizími jazyky.
Cocreator, součást Malování, byl přidán na podzim 2023. Cocreator je jednoduchá verze umělé inteligence: Řekněte aplikaci Cocreator, co má nakreslit, a ona to udělá. Cocreator působí o něco jednodušším dojmem než například Stable Diffusion, protože se hodí k úpravám scény nebo přidávání objektů či pozadí generovaných umělou inteligencí.
Automatic Super Resolution je technologie, která automaticky zvyšuje rozlišení grafiky a videa a přidává detaily, které by v nich nemusely být. Používal jsem ji pro hry, ale Microsoft ji oznámil jako automatický upscaler videa v prohlížeči Edge. Funkce Video Super Resolution funguje na počítačích s kartami Nvidia GeForce RTX řady 20 nebo novějšími nebo kartami AMD Radeon RX 5700, případně novějšími. Microsoft ji testoval v beta buildech Microsoft Edge Canary, ale brzy přibude i do stabilní verze Edge. Super Resolution bude brzy součástí i aplikace Fotky.
Windows Studio Effects je vám taky pravděpodobně povědomá. Poprvé jsem se s Windows Studio Effects setkal před rokem na Arm notebooku Microsoft Surface Pro 9 (5G). V tuto chvíli Microsoft aplikace omezuje na NPU notebooky, protože efekty (rozmazání pozadí, filtrování šumu a trochu děsivá technologie, díky níž to vypadá, že se stále díváte do fotoaparátu) závisí na umělé inteligenci. Krom toho se zdá, že Microsoft posiluje Windows Studio Effects o další filtry.
Microsoft dokonce ukázal interakci Copilota s hrami pro Xbox (pravděpodobně s aplikací Xbox). Demo ukázalo způsob, jak se Copilota zeptat, jakou kartu zahrát v Solitaire nebo co udělat v Sea of Thieves. Kdy se tato schopnost stane součástí systému, však Microsoft neuvedl.
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computertrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.