Zkuste třídit e-maily ve službě Gmail pomocí těchto skrytých ikonek

19. 6. 2023

Sdílet

Autor: Depositphotos
Proč se spokojit s jedním typem hvězdičky, když jich můžete mít rovnou dvanáct?

Když si otevřete webové rozhraní služby Gmail pro práci s elektronickou poštou, pak v něm bezesporu bude nejviditelnější ta část, ve které se nachází jednotlivé e-maily. Každý řádek zde představuje jeden e-mail. To samozřejmě není nic nového – ale podívejte se u libovolného řádku s e-mailem na jeho začátek. Schválně – vidíte tam hvězdičku?

Když na ni klepnete, zjistíte, že se jedná o velmi užitečnou funkci, která vám usnadňuje sledování různých vašich záležitostí, můžete si hvězdičkou rovněž označit i ty e-maily, které budete chtít vyřídit později, popřípadě ty e-maily, které naopak potřebujete co nejrychleji najít.

Možná už tuto funkci představovanou hvězdičkou znáte a možná už ji s úspěchem používáte, ovšem pravděpodobně pouze jako znak žluté hvězdičky, kterou lze zobrazit nebo skrýt. Víte však, že existují i jiné barvy než žlutá a také jiné ikonky než je hvězdička? Možná by se vám hodily takové znaky, jako jsou vykřičníky, zaškrtávátka nebo otazníky? A k tomu ještě v různých barvách?

Možná jste najednou zbystřili a říkáte si, že by nebylo špatné něco takového alespoň vyzkoušet. Není nic jednoduššího: pro rozšíření nabídky o další typy znaků stačí v aplikaci Gmail klepnout na ikonku ozubeného kolečka a zde vybrat možnost Zobrazit všechna nastavení. Zobrazí se okno Nastavení, v němž klepněte na záložku Obecné a následně přejděte do dolní části této záložky na položku Hvězdičky.

Ve výchozím nastavení je zvolena možnost 1 hvězdička, ale klidně si můžete zvolit třeba možnost 4 hvězdičky a navolit si z nabídek ikonek čtyři ikonky (například žlutou hvězdičku, modrou hvězdičku, zelené zaškrtávací políčko a třeba červený vykřičník), popřípadě možnost všechny hvězdičky (pak budete mít k dispozici celkem šest barevných hvězdiček a šest různých dalších ikonek). Prostřednictvím stisknutého levého tlačítka myši a posouváním pak můžete libovolně prohazovat pořadí jednotlivých ikonek. Nyní, když máte vybránu možnost 4 hvězdičky nebo všechny hvězdičky, můžete začít označovat e-mail vámi vybranou ikonkou – tu vyberete tak, že klepnete rychle za sebou levým tlačítkem myši na znak neaktivní hvězdičky. V závislosti na dříve nastaveném pořadí ikonek a na tom, které ikonky jste vybrali, se zobrazí příslušná ikonka (pokud tedy například klepnete třikrát levým tlačítkem myši na ikonku neaktivní hvězdičky, bude e-mail označen ikonkou, která je v nastavení jako třetí v pořadí).

Tato funkce patří jednoznačně v Gmailu dlouhodobě k mým nejoblíbenějším a používám ji prakticky každodenně od okamžiku, kdy jsem ji před více než deseti lety objevil. Pro zajímavost: tehdy byla součástí experimentálních doplňků Google Labs. Naštěstí se z této funkce stala oficiální komponenta do Gmailu a takříkajíc prostě a jednoduše přežila. Osobně tuto funkci používám ji k výraznějšímu odlišení položek, z nichž pro mě vyplývá například nějaký úkol. 

bitcoin školení listopad 24

Oddělím si tak e-maily s vysokou prioritou od e-mailů, které vyžadují provedení například nějaké kontroly a například si zase jinak označím e-maily, které mi slouží jako referenční materiál k nějaké mé další práci. Tato funkce rovněž výrazně usnadňuje vyhledávání e-mailů, protože tímto způsobem mohu například snadno zobrazit pouze e-maily označené určitým typem hvězdičky.

Existují samozřejmě i další způsoby, jak ze služby Gmail vytěžit maximum, takže neváhejte a seznamte se s nimi a hlavně je používejte. Pro zajímavost existují návody, jak například změnit zobrazované jméno, jak někoho zablokovat (a odblokovat), popřípadě jak lépe vyhledávat v e-mailu. Já osobně na funkci popisované v tomto článku nejvíce oceňuji, jak taková drobná funkce dokáže ve službě Gmail krásně třídit e-maily, a to zvláště tehdy, když ji zkombinujete s filtry a štítky!