Výzkum: Displeje s podsvícením snižují hladinu melatoninu

19. 9. 2012

Sdílet

Autor: © auremar - Fotolia.com
Smartphony, tablety i notebooky, které lidé používají ve tmě nebo v šeru, mohou způsobit nespavost, obezitu a nevolnost.

Pokud trpíte nespavostí nebo začínáte přibývat na váze, zamyslete se nad tím, kdy a kde používáte mobilní zařízení. Možná za vaše zdravotní problémy může smartphone nebo tablet. Problém samozřejmě netkví v samotných zařízeních, ale v posedlosti lidí, kteří je používají. Zatímco stolní počítače provozujeme v příznivých světelných podmínkách, přenosné přístroje máme tendenci používat v podstatě kdekoli, bez ohledu na okolní osvětlení i další podmínky.

Podle nového výzkumu, který provedli odborníci z Rensselaerova polytechnického institutu ve státě New York, stačí i dvě hodiny sledování podsvíceného displeje k tomu, aby v lidském těle došlo k potlačení schopnosti produkovat melatonin. To může vést k nespavosti, zejména u mladistvých a seniorů. Melatonin je hormon, který pomáhá regulovat režim spánku v těle.

Z výzkumu dále vyplývá, že ustavičné vystavování podsvíceným displejům v průběhu mnoha let může také vést ke zvýšení rizika obezity, diabetu nebo rakoviny prsu. „Rozvoj techniky přinesl větší a jasnější televizory, počítačové monitory i displeje mobilních telefonů,“ konstatuje výzkumnice z institutu Brittany Woodová, která se na zmiňovaném průzkumu podílela. „To je obzvlášť nebezpečné ve věkové skupině mladistvých a dospívajících, kteří mají tendenci spíše k nočnímu životu.“

Podle Zeuse Kerravaly, analytika z agentury ZK Research, není žádným překvapením, že mobilní přístroje mají negativní vliv na zdraví, protože mnoho mladých se bez nich již nedokáže obejít a má je u sebe i v noci, během spánku. „Je zřejmé, že posedlost Facebookem, Twitterem, SMS, e-mailem a dalšími způsoby komunikace má negativní vliv na zdraví,“ konstatoval Kerravala. „Lidé se dříve před spaním od vnějšího světa odpojovali. Nyní to již nedělají. Většina mých známých má svůj mobilní přístroj na dosah, aby jim nikdy neuniklo nic zajímavého nebo důležitého.“

A když přicházejí zprávy a e-maily, přístroje vydávají zvuky a rozsvěcejí displej. Takže nás světlo z nich zaplavuje i ve spánku. „Lidé by se měli umět odpojovat,“ myslí si Kerravala. „Nechat telefon nabíjet v jiné místnosti. Používat na buzení místo telefonu budík a pochopit, že to, co se děje v sociálních médiích může dost dobře počkat do dalšího dne.“ Podle Kerravaly by ale takový krok byl těžko proveditelný. „Myslím, že jsme zapojení až příliš,“ soudí. „Smartphon je jako návyková droga. Čím víc ho používáte, tím víc ho chcete.“

Výzkumníci doufají, že si z jejich šetření vezmou ponaučení alespoň výrobci mobilních zařízení a upraví osvětlení displejů tak, aby neměly tak škodlivý vliv na zdraví uživatele.