Od výroby přes dopravu až po prodej – společnosti téměř ve všech odvětvích podporují své digitální transformace orientací na cloudovou infrastrukturu.
Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?
Přechod ze softwaru provozovaného ve vlastní infrastruktuře na cloudové služby přinesl revoluci do procesu vývoje a nasazování aplikací, zejména v případě softwarových aplikací nabízených jako služba (SaaS, Software as a Service).
Samotné používání cloudu však často nestačí. Pokud chcete, aby vám cloud přinesl skutečný užitek v podobě větší agility, dostupnosti, škálovatelnosti či celkového výkonu, musíte využít cloudově nativní aplikace.
Cloudově nativní architektury se staly standardem pro moderní vývoj softwaru. Společně s touto popularitou však také přišla nejistota. Co to přesně znamená, že aplikace je cloudově nativní?
Definice „cloudové nativity“ jsou stejně rozmanité jako počet cloudově nativních aplikací, které se dnes používají. Existují však některé standardní, snadno pochopitelné principy, které pro tvorbu cloudově nativních aplikací platí.
Co je cloudově nativní?
Cloudově nativní aplikace jsou softwarové systémy, které jsou vytvořené s důrazem na využití dynamických, škálovatelných a vysoce dostupných vlastností cloudu. Jejich architektura je reakcí na výzvy, jimž vývojáři softwaru čelí při práci se starými přístupy k vývoji softwaru.
Cloudově nativní aplikace mají svá specifika:
- Využívají dynamickou alokaci zdrojů v cloudu. To znamená, že se nároky aplikace budou lišit v závislosti na požadavcích, které jsou na ni v danou chvíli kladené, a využití zdrojů bude odpovídat jejich aktuální potřebě v daný okamžik.
- Využívají architekturu služeb nebo mikroslužeb. Používání mikroslužeb umožňuje snadno zvládnout přizpůsobení nárokům škálováním výkonu i složitosti.
- Jsou kontejnerizované. Použití kontejnerů umožňuje rychlé a snadné nasazení služeb v různých prostředích bez potřeby řešit složité závislosti.
- Orchestrace se zajišťuje pomocí Kubernetes. Kubernetes, de facto standard pro orchestraci a správu kontejnerů, kontejnery spouští, konfiguruje komunikaci mezi kontejnery, monitoruje selhání, podle potřeby kontejnery restartuje a mění velikost aplikace podle potřeb aktuálních případů použití. Kubernetes úzce spolupracuje s cloudem při vytváření aplikací a služeb, které mohou dynamicky měnit svou velikost.
- Data se ukládají a spravují v cloudem managovaných databázích a v dalších datových službách. Cloudově optimalizované datové služby, které automaticky mění velikost podle potřeb aplikace a zpřístupňují obrovská množství dat, jsou standardním požadavkem kladeným na cloudově nativní aplikace.
- Používají moderní pracovní postupy pro vývoj a provoz. To zahrnuje DevOps, kontinuální integraci a dodávky (CI/CD), správu zdrojového kódu Git a podobné procesy a postupy.
Přestože to neplatí o všech, mnoho cloudově nativních aplikací je navržených tak, aby byly nezávislé na konkrétním cloudu nebo je bylo alespoň možné přijatelným způsobem přesunout k jinému cloudovému poskytovateli.
V některých případech fungují cloudově nativní aplikace v hybridním cloudovém nebo vícecloudovém prostředí.
Proč je nasadit?
Procesy a postupy vývoje a provozu cloudově nativních aplikací dovolují vytvářet moderní programy nejlepší svého druhu, protože zdůrazňují kritické aspekty zkušenosti s moderními aplikacemi:
- Automatizace. Mnoho zdrojů IT lze promarnit manuálními a opakovanými úlohami. To zahrnuje úkoly, jako je správa nasazení, spouštění sérií testů a přidávání, změny, modernizace a vyřazování hardwaru.
Automatizace těchto úloh šetří organizacím mnoho času a peněz a je obrovským přínosem pro firmy všech velikostí. Při vytváření aplikací pomocí cloudově nativních principů vzniká proces automatizace vašeho vývojového a provozního prostředí přirozeně.
- Agilita. Agilita je schopnost rychle identifikovat a reagovat na změny. Je to zásadní vlastnost v prostředí moderních firem.
Organizace, které vytvářejí a provozují cloudově nativní aplikace, fungují hbitějším způsobem a reagují na měnící se firemní a technologické podmínky rychleji a efektivněji. Hodně toho pramení z dynamické povahy cloudově nativních architektur.
- Škálovatelnost. Jak vaše firma roste, stoupají také požadavky na zdroje vaší aplikace. Zátěžové špičky jejího provozu, které se například vyskytnou v nejrušnějších dnech, mohou v tradiční aplikační infrastruktuře způsobit pohromu.
Vysoce dynamická cloudová infrastruktura umožňuje aplikacím přizpůsobit se automatizovanějším a více řízeným způsobem. Tato dynamika cloudu však není zdarma.
Vaše aplikace se musí vytvořit tak, aby se dynamické přidělování zdrojů využívalo správně. Cloudově nativní aplikace jsou rovnou navržené pro tuto dynamickou práci se zdroji.
- Dostupnost. Dostupnost je měřítkem vyjádřeným jako procento času, kdy je vaše aplikace zákazníkům k dispozici – na rozdíl od nedostupnosti v důsledku výpadku aplikace, údržby nebo modernizačních postupů.
Nízká dostupnost se obvykle stává vážným problémem pro spokojenost zákazníků. Udržování vysoké dostupnosti je tedy rozhodující pro spokojenost zákazníků, a tím i pro firemní růst.
- Automatická odolnost. Když dochází k poruchám a selhání aplikace, musíte dokázat rychle vyřešit problémy a vrátit se k normálnímu provozu.
Čím více je obnovení zautomatizované, tím dříve se vaše aplikace může vrátit k normálnímu provozu a tím méně rušivý bude problém pro vaše zaměstnance, zákazníky a vaši firmu jako celek. Automatizovaná obnova pomáhá zajistit udržení vysoké úrovně služeb pro vaše zákazníky.
Přestože nemůžete předvídat, kdy selhání nastanou, můžete na ně svou aplikaci připravit. Pomocí návrhů odolných proti výskytu chyb a mechanismů překonání selhání v aplikaci i v aplikační infrastruktuře můžete výrazně zlepšit odolnost a v důsledku toho i dostupnost.
Cloudově nativní architektury v moderních aplikacích podporují a využívají automatickou odolnost.
- CI/CD – kontinuální integrace a kontinuální dodávání. CI/CD je proces dodávání softwaru, který automatizuje vytváření, testování a nasazení, což umožňuje přesunout software z vývojových systémů do systémů živé produkce rychleji a spolehlivěji.
Kromě toho dobrá strategie CI/CD pro nasazování zavede změny do používaných aplikací bez jejich odstavení. To zvyšuje firemní agilitu, kvalitu softwaru a pohotovost pro zákazníky.
Bez CI/CD mohou některé společnosti čekat na nasazení nových softwarových verzí týdny, nebo dokonce měsíce. Naopak s vysoce kvalitním systémem CI/CD lze cloudově nativní aplikace nasazovat denně, po několika hodinách, nebo dokonce ještě rychleji.
Společnosti jako Amazon dělají změny svých prodejních aplikací rychlostí stovek či tisíců aktualizací každou hodinu, a podle jedné metriky Amazon dokonce nasazuje software každých 1,6 sekundy. To je možné jen v případě, když mají cloudově nativní aplikace automatizované procesy CI/CD, které nevyžadují odstavení aplikace pro dokončení nasazení.
Existuje mnoho výhod, které přináší přechod na cloudově nativní architektury. Cloudově nativní aplikace využívá automatizaci, agilitu, škálovatelnost a automatickou odolnost. Může vám také pomoci dosáhnout nepřetržitého dodávání a odolnosti. Tyto výhody lze využít v jakémkoli typu firmy.
Cloudově nativní principy a techniky můžete použít k vylepšení svého softwaru a zvýšení efektivity provozu. A co je nejdůležitější, cloudově nativní architektura může zlepšit vaši agilitu a pomoci udržet konkurenceschopnost v rychle se pohybující ekonomice.
Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.