VMS, VPS a APS, přečtěte si, co skrývají poznávací značky serverů na platformě MS

7. 12. 2012

Sdílet

Autor: © Fernando Madeira - Fotolia.com

Destilaci slivovice řídí VMS (Valašské Meziříčí - Server), vinaři z jihu Moravy archivují na VPS (Velké Pavlovice - Server) a APS je zkratka pro nadupané servery všech Áček z Prahy. Ale teď vážně. Řeč bude o serverech na platformě Windows a odtud také ono „MS“ v nadpisu článku. I pojem VPS je v IT oboru vcelku známý, ale co se skrývá pod takovým APS či dokonce VMS? Pojďme si to trochu vysvětlit a rozebrat.

Pro začátek si zkusíme alespoň trochu připomenout význam VPS, i když i zde asi mnoho lidí nebude tápat.

VPS je Virtuální privátní server, který je vytvořen jako samostatný systém na fyzickém serveru, a kterému je pomocí virtualizační technologie přidělena určitá část výkonu tohoto stroje (CPU, RAM, disky). Na jednom fyzickém serveru mohou být zřízeny desítky samostatných virtuálních serverů a odtud také přívlastek „privátní“. VPS servery jsou určeny především pro zákazníky, kteří potřebují mít nad serverem plnou kontrolu a chtějí si administrovat vše sami. Od poskytovatele požadují pouze server s předinstalovaným operačním systémem, konektivitu a samozřejmě zálohování celého serveru pro případy pádu OS.

Technologie jdou dopředu, procesory mají čím dál, tím více jader, ale ještě nedávno bylo na platformě Windows možné přidělit jednomu VPS pouze 4 jádra CPU. Výkon takového systému byl omezený. Toto omezení ale padlo s příchodem Windows serveru 2012.

Zkratka VMS není na trhu se servery tak známa a mnoho společností takovou službu nenabízí. Pod pojmem se skrývá Virtuální managed server. Jde v podstatě o VPS, ke kterému ale zákazník nedostane admin přístupy a veškeré operace (vytváření/správa virtualhostů, databází, FTP, atd.) se provádí přes administrační rozhraní poskytovatele. Hlavní výhodou VMS je fakt, že veškerá odpovědnost za správu serveru po softwarové i hardwarové stránce je plně přenesena na poskytovatele. Zákazník tak nemusí nic kupovat, nic instalovat ani nic spravovat. Stejně tak jej nemusí zajímat instalace nejnovějších patchů a aktualizací. Tyto servery jsou určeny spíše pro webové aplikace, které jsou často navštěvovány a potřebují tak vyšší výkon, který na sdíleném hostingu již nedostanou.

APS neboli Aplikační servery jsou opět takovou odnoží Virtuálních privátních serverů. Jsou určeny hlavně pro provoz ERP aplikací typu POHODA, ABRA, MONEY a dalších. Zákazník dostane virtualizovaný stroj, admin přístupy pro instalaci aplikace a dále terminálové přístupy, aby s aplikací mohlo pracovat více lidí najednou. Na poskytovateli zůstává starost o virtualizační platformu, zálohování serveru jako celku a starost o terminálovou bránu, přes kterou se ověřují uživatelé přistupující vzdáleně k aplikaci. ERP aplikace tohoto typu si často firmy provozují na klasických PC uvnitř firmy. V případě pádu pak mohou přijít o velmi důležitá data. V případě APS serverů jsou data uložena na clusterovaném uložišti, kde je ztráta dat v podstatě vyloučena. Když se poškodí jeden fyzický server, jsou všechny APS přemigrovány automaticky na ostatní dostupné stroje a výpadek často zákazník vůbec nepostřehne.

Potřebujete výkonný a spolehlivý hosting? ACTIVE 24 vám dá server až s 50% slevou!
Všichni mají nyní jedinečnou příležitost získat virtuální server hosting od ACTIVE 24 se slevou až 50%. Více zde.