V srpnu se roztrhl pytel s ransomwarem

1. 10. 2016

Sdílet

Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Check Point Software Technologies zveřejnil nejnovější Index hrozeb, podle kterého došlo v srpnu k nárůstu variant ransomwaru a počtu malwarových útoků na podnikové sítě.

Zároveň byl zveřejněn i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v srpnu umístila na 88. pozici, což je pokles o 12 míst a posun mezi bezpečnější země. Slovensko se umístilo stejně jako v červenci na 77. pozici. Například Litva se naopak posunula mezi nebezpečnější země z 81. na 39. pozici. Na prvním místě se v Indexu hrozeb umístila druhý měsíc za sebou Paraguay.

Během srpna rostl počet aktivních ransomwarových rodin o 12 procent a počet detekovaných pokusů o ransomwarové útoky se zvýšil dokonce o 30 procent. Dvě třetiny všech zachycených ransomwarových rodin se během srpna posunuly žebříčkem hrozeb, většina z nich nejméně o 100 pozic. Podle Check Pointu je nárůst ransomwaru příznakem relativně snadného masového nasazení jakmile je nějaká varianta vytvořena, a důvodem nárůstu je také počet organizací, které za uvolnění důležitých dat radši zaplatí výkupné.

Pro kyberzločince se tak jedná o lukrativní a atraktivní způsob útoku. Pátý měsíc za sebou byl HummingBad nejběžněji používaným malwarem k útokům na mobilní zařízení, ale počet detekovaných incidentů klesl o více než 50 procent.

Check Point zjistil, že počet unikátních a aktivních malwarových rodin byl podobný jako v předchozím měsíci, takže použití škodlivého kódu zůstává na velmi vysoké úrovni. Conficker byl v srpnu zodpovědný za 14 procent všech detekovaných útoků. Malwarová rodina JBossjmx byla zodpovědná za 9 procent zaznamenaných útoků a Sality také za 9 procent. Celkově bylo Top 10 malwarových rodin zodpovědných za 57 procent všech identifikovaných útoků:

  1. ↔ Conficker: Červ umožňuje vzdálené operace a stahování malwaru. Infikovaný počítač je pod kontrolou botnetu a je ve spojení s C&C serverem, aby mohl přijímat další pokyny.
  2. ↔JBossjmx: Červ, který se zaměřuje na systémy s nainstalovanou zranitelnou verzí JBoss Application Server. Malware vytváří nebezpečnou JSP stránku na zranitelném systému, která vykoná libovolné příkazy. Navíc jsou vytvořena další zadní vrátka, která přijímají příkazy ze vzdáleného IRC serveru.
  3. Sality – Vir, který umožňuje útočníkům vzdálené ovládání, stahování a instalování dalších škodlivých kódů do infikovaných systémů. Sality se snaží maskovacími technikami vyhnout detekci a působit tak v systému co nejdéle.

 

Mobilní malwarové rodiny představovaly i v srpnu významnou hrozbu pro podniková mobilní zařízení. Tři nejrozšířenější mobilní malwarové rodiny byly:

  1. ↔ HummingBad: Malware se zaměřuje na zařízení se systémem Android a vytváří trvalý rootkit na zařízení, instaluje podvodné aplikace a umožňuje další škodlivé aktivity, jako například instalace keyloggeru, krádež přihlašovacích údajů a obcházení šifrování e-mailů pro lepší zachycení podnikových dat.
  1. ↔ Ztorg: Trojan, který využívá root oprávnění ke stažení a instalaci aplikací na mobilním telefonu bez vědomí uživatele.
  2. ↑Triada: Modulární backdoor pro Android, který poskytuje práva superuživatele pro stažení malwaru a jeho vložení do systémových procesů. Triada také umí vkládat falešné URL odkazy do webového prohlížeče.

 „Společnosti čelí v souvislosti s ransomwarem absurdní situaci. Pokud výkupné nezaplatí, mohou přijít o důležitá data a cenná aktiva. A pokud zaplatí, jen povzbudí kyberzločince, aby dále využívali tuto lukrativní útočnou metodu,“ říká Nathan Shuchami, ředitel prevence hrozeb ve společnosti Check Point. „Počet aktivních malwarových rodin je i nadále velmi vysoký, protože útočníci cílí na cenná podniková data. Rozsah problému, kterému organizace čelí při ochraně sítě před kyberzločinci, umocňuje šíře útočných metod používaných různými ransomwarovými rodinami.“

bitcoin školení listopad 24

Check Point analyzoval i malware v České republice a znovu je na prvním místě Conficker.

 

Top 10 malwarových rodin v ČR – srpen 2016

Malwarová rodina

Popis

Conficker

Conficker je počítačový červ, který se zaměřuje na operační systém Windows. Využívá zranitelnosti v operačním systému a zkouší odhadnout administrátorské heslo pro další šíření a vytvoření botnetu. Infekce umožňuje útočníkovi získat přístup k osobním údajům uživatelů, jako jsou bankovní údaje, čísla kreditních karet nebo hesla. Červ původně cílil na uživatele komunikačních stránek, jako jsou Facebook, Skype a e-mailové stránky.

Cryptowall

Cryptowall je hlavní ransomwarový trojan, který šifruje soubory na infikovaném počítači a pak žádá po uživatelích zaplacení výkupného za dešifrování. Šíří se prostřednictvím škodlivých reklamních a phishingových kampaní. Cryptowall se poprvé objevil v roce 2014.

Zeus

Zeus je široce rozšířený trojan zaměřený na Windows a nejčastěji je používá ke krádežím bankovních přihlašovacích údajů. Je-li stroj infikován, malware posílá informace, například přihlašovací údaje k účtu, útočníkům pomocí  řetězce C&C serverů. Trojan je také používán k distribuci ransomwaru.

Zeus byl poprvé identifikován v červenci 2007, kdy byl použit ke krádeži informací ze United States Department of Transportation. V průběhu několika příštích let malware infikoval stovky tisíc strojů a stal se jedním z největších světových botnetů. Malware byl distribuován především prostřednictvím e-mailů.

V říjnu 2010 zatkla FBI více než sto lidí na základě obvinění ze spiknutí za účelem spáchání bankovních podvodů a praní špinavých peněz, včetně předpokládaného „mozku“ za celým botnetem - Hamza Bendelladjiho, který byl zatčen v roce 2013. V současné době mnoho kyberzločinců využívá vlastní varianty malwaru Zeus, které se obvykle šíří prostřednictvím phishingu a drive-by downloadem.

Locky

Locky je ransomware, který se zaměřuje na platformu Windows. Malware posílá systémové informace na vzdálený server a přijímá šifrovací klíč pro zašifrování souborů v infikovaném systému. Malware požaduje jako výkupné za odemčení souborů platbu ve formě digitální měny bitcoin. Navíc přidává informaci i do registru, aby jej nebylo možné odstranit restartováním systému.

HackerDefender

HackerDefender je rootkit pro Windows 2000 a Windows XP a může fungovat i na pozdějších verzích Windows NT. Rootkit upravuje různé funkce ve Windows a API, aby se vyhnul detekci bezpečnostním softwarem. HackerDefender je široce rozšířený, protože je volně k dispozici na internetu a lze snadno nainstalovat.

RookieUA

RookieUA je určen ke krádežím informací. Získává informace o uživatelských účtech, jako jsou přihlašovací jména a hesla, a odesílá je na vzdálený server. HTTP komunikace probíhá pomocí neobvyklého uživatelského agenta RookIE/1.0.

CTB-Locker

CTB-Locker je ransomware, který se zaměřuje na platformu Windows. Zašifruje všechna uživatelská data a za dešifrování požaduje platbu. Malware se obvykle šíří jako spam s nebezpečnou přílohou ZIP nebo CAB. Malware je s největší pravděpodobností vyvíjen a distribuován ruskými kyberzločinci a je prodáván většinou také ruským subjektům. Jako označení se používají i další názvy, například Critroni nebo Onion. Písmena CTB ve jméně znamenají „Curve-Tor-Bitcoin“. Elliptic Curve pro šifrování a Tor a Bitcoin pro anonymitu výkupného.

Magnitude

Magnitude EK poprvé plnil titulní stránky novin v říjnu 2013, kdy byli php.net návštěvníky přesměroval na svou stránku. Je aktivní dodnes.

Infekce začíná přesměrováním na stránku malwaru Magnitude.

Vstupní stránka obsahuje maskovaný JavaScript, který zjišťuje zranitelné plug-iny a snaží se je zneužít.

Magnitude  zneužívá zranitelnosti ve Flash, Silverlight, PDF a Internet Explorer.

Hotbar

 

Bepush

Bepush je malwarová rodina, která se skládá ze škodlivých rozšíření pro prohlížeče a nejčastěji se zaměřuje na Google Chrome a Mozilla Firefox. Tato rozšíření se šíří prostřednictvím URL adres na webových stránkách sociálních sítí, které přesměrují prohlížeč na škodlivé stránky obsahující falešný Adobe Flash video plug-iny nebo aktualizace, které infikují oběti malwarem. Rozšíření mohou sledovat, které stránky uživatel navštívil, přesměrovat na nebezpečné webové stránky a zveřejňovat informace na sociálních sítích jménem uživatele.