USA zastavují dodávky pokročilých AI čipů TSMC do Číny – přísné omezení vstupuje v platnost!

13. 11. 2024

Sdílet

Autor: Depositphotos
Dle nové směrnice si Spojené státy vymiňují zastavení dodávek pokročilých AI čipů do Číny.

Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?

Americké Ministerstvo obchodu údajně nařídilo společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), aby zastavila dodávky vysoce výkonných čipů s umělou inteligencí čínským zákazníkům. Jde o výraznou eskalaci snah USA omezit přístup Číny k vyspělým technologiím.

Směrnice omezuje vývoz 7nm a pokročilejších procesorů společnosti TSMC, které jsou široce využívány právě v aplikacích umělé inteligence, uvádí agentura Reuters

Nejnovější krok amerického ministerstva se konkrétně zaměřuje na čipy, které mohou pohánět akcelerátory a grafické procesory umělé inteligence, přičemž se soustředí zejména na zamezení přístupu k technologiím společnostem jako je například Huawei, kterou USA považují za hrozbu pro národní bezpečnost. Směrnice se však vztahuje i na další klíčové hráče čínského AI ekosystému.

Přidejte si magazín Computerworld mezi své oblíbené zdroje na Google News.

Společnost TSMC se k uvedené záležitosti odmítla vyjádřit s tím, že jde o „zvěsti“. 

„TSMC je společnost, která dodržuje zákony, a jsme odhodláni dodržovat všechna platná pravidla a předpisy, včetně příslušných vývozních kontrol,“ uvedl výrobce čipů. Dotaz na americké Ministerstvo obchodu zůstal bez odpovědi.

Za zmínku stojí i to, že tchajwanská vláda uvedla, že zákony země brání společnosti TSMC vyrábět své 2nm čipy – její dosud nejpokročilejší – v zahraničí. 

Vzhledem k tomu, že Tchaj-wan má související předpisy na ochranu vlastních technologií, nemůže TSMC v současné době vyrábět 2nm čipy v zahraničí,“ uvedl deník Taipei Times s odvoláním na ministra hospodářství J. W. Kua.

Příští týden začne platit evropská regulace umělé inteligence. Hrozí pokuta až 35 milionů eur Přečtěte si také:

Příští týden začne platit evropská regulace umělé inteligence. Hrozí pokuta až 35 milionů eur

Kuo se takto vyjádřil v reakci na obavy, že po znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem bude muset TSMC urychlit výrobu 2nm čipů ve svých továrnách v Arizoně. 

TSMC je totiž hlavním dodavatelem čipů, včetně toho nejmodernějšího, pro společnosti Nvidia a Apple a USA jsou na tchajwanské firmě v oblasti pokroku v AI do značné míry závislé.

Incident s Huawei

Toto nařízení následuje po nedávném zjištění, že čip vyrobený společností TSMC byl integrován do pokročilého procesoru Huawei Ascend 910B s umělou inteligencí, který byl uveden na trh v roce 2022. Rozbor provedený výzkumnou společností Tech Insights odhalil přítomnost technologie TSMC v produktu Huawei, což naznačuje porušení kontroly vývozu, které vyvolalo zásah USA.

Jak se efektivně chránit v digitálním prostředí?
Jak se efektivně chránit v digitálním prostředí?
0:00/

Toto odhalení přimělo společnost TSMC, aby informovala americké Ministerstvo obchodu, a upozornila tak na využívání zprostředkovatelů společností Huawei k potenciálnímu obcházení obchodních omezení USA.

Americká směrnice nařizuje, že každý vyspělý výrobek obsahující více než 25 % americké technologie vyžaduje vývozní licenci – tento požadavek společnost Huawei obcházela tím, že čipy pořizovala nepřímo prostřednictvím třetích stran.

Dopad na čínské technologické giganty a trh s polovodiči

Kromě společnosti Huawei budou zvýšené kontrole čelit i velké společnosti zaměřené na umělou inteligenci, jako jsou Alibaba a Baidu, které navrhují a používají podobné procesory. Ačkoli je USA považují za konkurenty Huawei, cílem tohoto kroku je omezit případné zneužívání daných technologií pro nepovolené AI aplikace v Číně.

Příkaz navíc vyvolává otázky ohledně schopnosti společnosti TSMC vyhnout se omezením zavedeným USA a zároveň pokračovat v poskytování služeb klientům na jednom ze svých největších trhů. Zprávy totiž původně naznačovaly, že rozhodnutí společnosti TSMC zastavit dodávky čipů bylo dobrovolné, ale od té doby je jasné, že šlo o reakci na přímé nařízení americké vlády.

Intel přiznává chyby s Arrow Lake – náprava do konce roku! Přečtěte si také:

Intel přiznává chyby s Arrow Lake – náprava do konce roku!

Omezení však vylučuje čipy pro automobilový průmysl a spotřebitele, což signalizuje, že primárním cílem je čínský vývoj v oblasti umělé inteligence a obrany.

Rostoucí napětí a závazek USA ke kontrole vývozu

Spojené státy neustále vyhrocují svůj postoj vůči využívání amerických technologií společnostmi, které vláda považuje za bezpečnostní hrozbu. Zpřísněním kontroly vývozu chtějí USA zabránit tomu, aby Čína využívala pokroku v oblasti AI a polovodičů způsobem, který by mohl být v rozporu se zájmy USA.

bitcoin školení listopad 24

Nejnovější směrnice navazuje na širší snahy o omezení technologických schopností Číny a podtrhuje odhodlání USA prosazovat kontrolu vývozu v podmínkách pokračujících geopolitických třenic. 

Vzhledem k tomu, že důsledky americké směrnice se nadále teprve vyjevují, společnost TSMC a další výrobci mohou čelit složité výzvě, jak sladit dodržování právních předpisů s obchodními potřebami v asijsko-pacifickém regionu.

 

Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.