TPM 2.0 je neoddiskutova­telnou podmínkou pro Windows 11, potvrdil Microsoft

6. 12. 2024

Sdílet

Autor: Depositphotos (úprava PCWorld)
S tím, jak se blíží konec podpory pro Windows 10, výrobce důrazně zopakoval, že nehodlá couvnout z hardwarových požadavků pro Windows 11.

S blížícím se koncem podpory Windows 10 (za necelý rok) Microsoft uvedl, že jeho původní požadavek, aby počítače podporovaly bezpečnostní prvek Trusted Platform Module (TPM) 2.0, je „neoddiskutovatelným standardem“ pro přechod na Windows 11, jak řekl ve středu Steven Hosking, senior product manager společnosti Microsoft.

Jste spokojeni s Windows 11?

TPM 2.0 je nezbytný od uvedení Windows 11 před třemi lety – cílem je zabezpečit data v zařízení na hardwarové úrovni. 

Jde o speciálně navržený čip – integrovaný do základní desky počítače nebo přidaný k procesoru – spolu s firmwarem, který umožňuje ukládání šifrovacích klíčů, bezpečnostních certifikátů a hesel.

Prosadí se Windows 11 konečně i v podnikovém prostředí? Přečtěte si také:

Prosadí se Windows 11 konečně i v podnikovém prostředí?

Hosking označil TPM 2.0 za nutnost pro udržení bezpečného a pro budoucnost odolného IT prostředí s Windows 11.

Nové počítače se systémem Windows už obvykle TPM 2.0 podporují, problém ale může nastat u starších zařízení, které jej často nemají.

To znamená, že podniky budou muset takové počítače se systémem Windows 10 vyměnit ještě před ukončením podpory tohoto operačního systému, tedy před 14. říjnem 2025, aby se nedostaly do problémů.

bitcoin školení listopad 24

Windows 10 je přitom široce používaný – více než jeho nástupce. 

Podle společnosti Statcounter se podíl stolních počítačů se systémem Windows 10 ve Spojených státech v listopadu 2024 dokonce ještě zvýšil a nyní tvoří 61 % stolních počítačů, zatímco u systému Windows 11 je to 37 %.

 

Securitytrends si můžete koupit i jako klasický časopis, buď v klasické tištěné formě nebo v elektronické verzi. Věnujeme se bezpečnosti počítačových systémů, ochraně dat, informací a soukromí.  Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.