Tip: Vyřešte problémy v síti s počítači s OS Windows 7 - 10. díl

15. 1. 2012

Sdílet

Autor: © ktsdesign - Fotolia.com
Domácí síť nabízí spoustu zábavy a někdy bohužel i spoustu problémů. Poslední díl našeho seriálu je zaměřen na diagnostiku internetového připojení.

Konfigurace a správa vaší domácí sítě je u počítačů s operačním systémem Windows 7 snazší než kdy dříve, i když ideální ještě zdaleka není. Řadu problémů se sítí ani ve Windows 7 nevyřešíte pouhým zásahem do možností nastavení v ovládacích panelech. Proto jsme se v tomto článku rozhodli shromáždit soubor těch nejběžnějších problémů, které se v počítačových sítích mohou vyskytnout, a poradit vám, jak je co nejsnáze a nejrychleji vyřešit.

 

1. díl: Resetování IP adresy počítače

2. díl: Vyprázdnění vyrovnávací paměti služby DNS

3. díl: Restart širokopásmového modemu a směrovače

4. díl: Nastavení zabezpečení bezdrátové sítě

5. díl: Otevření a předávání portů (port forwarding)

6. díl: Umístění počítače do DMZ

7. díl: Aktualizace ovladačů síťového adaptéru

8. díl: Odblokování programu a přidání výjimky ve Windows firewallu

9. díl: Zjištení seznamu zařízení připojených k síti

 

Diagnostika internetového připojení

Je vaše internetové připojení nestabilní a nevíte, proč tomu tak je? Nevadí, protože ve Windows 7 se nachází řada prostředků, které vám pomohou. Konkrétně se jedná o nástroje ping a tracert (traceroute), které vám pomohou zjistit, jak to vlastně s vaším internetovým připojením je a zda je problém ve vaší domácí síti, nebo u poskytovatele internetového připojení, popřípadě někde mezi.

Nástroj ping je možné použít pro odhalování problémů se síťovým připojením, protože dokáže nepřetržitě zasílat žádosti o odezvu.

Nástroj ping je možné použít pro odhalování problémů se síťovým připojením, protože dokáže nepřetržitě zasílat žádosti o odezvu.


Pokud použijete příkaz ping pro nepřetržité zasílání žádostí o odezvu od nějakého dobře známého webu (jako je kupříkladu google.com), pak můžete neustále sledovat stav internetového připojení a zjistit, zda nedochází ke ztrátě paketů či výpadkům internetového připojení. Otevřete proto okno příkazového řádku (klepněte do nabídky Start --> Všechny programy --> Příslušenství --> Příkazový řádek) a zadejte do něj příkaz ping google.com -t, který potvrďte stiskem klávesy Enter.

Počítač pak začne nepřetržitě zasílat žádosti o odezvu na server Googlu. Pokud je internetové připojení stabilní a spolehlivé, pak byste neměli zaznamenat žádné chyby, ale pouze odpovědi od serveru zde reprezentovaného IP adresou s údajem o době odezvy a další informace. Pokud z nějakého důvodu síťové připojení mezi počítačem a serverem na internetu vypadne, pak vám příkaz ping oznámí, že od serveru nedorazila žádná odpověď.

bitcoin školení listopad 24

Dalším užitečným nástrojem je utilita tracert, která vypisuje cestu, po níž putují pakety a měří prodlevy paketů při jejich putování. Nástroj tracert opět pracuje na příkazovém řádku, a to například v podobě tracert google.com. Příkaz v tomto tvaru víceméně mapuje cestu paketu z počítače k serveru Googlu, přičemž vypisuje IP adresy serverů a síťových prvků mezi nimi.

Cesta paketu začíná ve vaší místní síti, pak putuje do sítě poskytovatele připojení k internetu a poté hledá cestu k serveru google.com. Pokud paket uvízne ve vaší síti, pak je problém právě v ní, pokud se paket nedostane ze sítě poskytovatele internetového připojení, pak pravděpodobně došlo k výpadku u něj.