Technologické firmy v čele s Microsoftem bojují proti vydávání dat umístěných mimo USA

17. 12. 2014

Sdílet

Autor: © Jürgen Fälchle - Fotolia.com
Microsoft oznámil, že ve svém boji proti povinnosti zpřístupnit americkému soudu data uložená v datovém centru v Irsku získal podporu deseti velkých technologických společností, třiadvaceti obchodních svazů a neziskových organizací zabývajících se ochranou lidských práv a pětatřiceti známých vědců a expertů.

Američtí žalobci před rokem vydali příkaz, podle kterého jim měl Microsoft v souvislosti s vyšetřováním případů týkajícího se obchodu s drogami zpřístupnit e-maily uložené v jeho datovém centru v Irsku. Microsoft to odmítl, avšak v červenci tohoto roku mu bylo vydání dat nařízeno americkým soudem.

Federální soudce James Francis uvedl, že příkaz pro vydání online informací je ekvivalenetem institutu předvolání a je se ním tudíž spojena povinnost mu vyhovět. Microsoft však i nadále s celou věcí nesouhlasí, a tak nyní zveřejnil dopisy, v němž mu podporu vyjadřuje řada dalších velkých technologických společností, obchodních svazů a neziskových organizací zabývajících se ochranou lidských práv.

Mezi nimi jsou Verizon, Amazon, Cisco a HP, stejně jako třeba Americká obchodní komora a organizace Digital Rights Ireland. A tím výčet ani zdaleka nekončí. Postoj Microsoftu podporuje například zpravodajská organizace CNN nebo listy The Guardian či Washington Post a univerzity jako Harvard, Stanford či Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Microsoft a jeho podporovatelé tvrdí, že centrum v Dublinu je mimo americkou jurisdikci, zatímco podle žalobců to nehraje žádnou roli, jelikož jsou samotná data přístupná ze Spojených států.

bitcoin školení listopad 24

„Myslíme si, že pokud se chce jedna vláda dostat k e-mailu, který je uložen v jiné zemi, musí při tom ctít národní i mezinárodní právo,“ uvedl hlavní právní zástupce Microsoftu Brad Smith. „Využití soudních příkazů k získání emailů z jiné země je v rozporu se základními právy na ochranu soukromí.“

„Tak jako jsme uvedli již v minulosti, technologické společnosti jako Microsoft mají dobrý důvod k ukládání soukromého obsahu typu emailů, fotografií a dokumentů v datových centrech, které jsou umístěna blíže jejich zákazníkům. Je tomu tak proto, aby zákazníci měli rychlejší a bezpečnější přístup ke svým osobním informacím. Například pro naše evropské uživatele ukládáme data v Irsku,“ uvedl Microsoft na svém blogu s tím, že Spojené státy mají s různými státy světa uzavřenu celou řadu mezinárodních smluv, které jim umožňují požadovat informace legální cestou a není tak třeba ilegálně zasahovat do cizích jurisdikcí.