Tatíček Amazon: Firmy jsou závislé na cloudových službách AWS

23. 4. 2019

Sdílet

Autor: kras99 @ Fotolia.com
Cloudových poskytovatelů je celá spousta, zákazníků však ještě mnohem více. AWS, Azure a další služby ovšem významně dominují: co to může udělat s trhem, kde si dodavatel a odběratel vzájemně konkurují v dalších odvětvích, které běží na službách poskytovatele?

Žijeme v multicloudové době, tak mi to před několika měsíci při rozhovoru řekl Ratmir Timashev, generální ředitel a spoluzakladatel firmy Veeam. Jako obvykle měl tento ruský inženýr s bohatými podnikatelskými zkušenostmi pravdu: cloud je všudypřítomný, a to nejen pro spotřebitele, ale i pro firmy.

 

Jeden za cloud, cloud za všechny

Nastává zde ovšem drobný problém. Cloudový trh je stále mladý: přestože na něm dosti aktivně operuje partnerský kanál a řada ambiciózních startupů i zavedených firem, majorita trhu cloudových služeb přesto pochází od několika málo hráčů. Amazon a jeho AWS má nejvyšší podíl, podporuje ho ještě VMware, jehož služby z části rovněž běží na AWS.

Hned za ním je Microsoft a jeho Azure, který za první čtvrtletí letoška vykázal dokonce vyšší obrat, přestože má stále o něco nižší čísla uživatelů.

Nezanedbatelní hráči jsou ještě IBM, Oracle a Google, všichni se svými vlastními cloudovými službami, miliardovými obraty (v dolarech) a mírou osvojení v desítkách procent oslovených respondentů.

Mnoho uživatelů, obzvláště podnikových, navíc využívá více než jeden cloud.

Vcelku slušná čísla vykazuje také čínská Alibaba, ale ta je víceméně omezena pouze na asijský trh.

Celkově lze těžko měřit přesné výsledky jednotlivých společností: cloud je příliš propojený a měřit lze podle mnoha různých měřítek, nehledě na jeho dělení na veřejný, hybridní a privátní cloud.

 

Když si konkuruje odběratel s dodavatelem

Co ale víme je, že velké společnosti, mezi nimi na podstatné pozici třeba Apple (AWS „dává“ 30 milionů dolarů měsíčně za cloudové služby, to je nějakých 360 milionů ročně, a to už je nezanedbatelné číslo i pro nakousnuté jablko), jsou z velké části rozmístěny právě u těch největších poskytovatelů – Amazonu, Microsoftu, IBM, Googlu, Oraclu, občas VMware, Nutanixu, Dell EMC či Ciscu a dalšími, v rámci jejich spolupráce s většími hráči na trhu nebo vzájemně. Menší poskytovatelé si u megakorporací příliš nezadají.

Tím se ovšem dostáváme k problematické podstatě této cloudové závislosti: většina velkých poskytovatelů je zároveň aktivní v řadě různých dalších, leckdy neméně důležitých sektorů: U Amazonu je to skoro všechno, u Microsoftu třeba streamování videoher a u všech umělá inteligence. Firmy, který jsou tak důležitými zákazníky (a pro ně je důležitý poskytovatel), si tak zároveň i konkurují v dalších odvětví.

Nijak extra zvláštní stav, ale přesto potenciálně nepříjemný, obzvláště, pokud se firmy rozhádají u dlouhotrvajících soudních sporů, což je v IT něco naprosto běžného. Závislé na Amazon AWS jsou třeba i streamovací impéria Netflixu a Spotify.

bitcoin školení listopad 24

Apple ještě může být v klidu: má řadu vlastních datových center, které pravděpodobně pokrývají většinu jeho služeb; firma pouze přiznává, že na AWS běží její iCloud.

V posledních dvou letech však vidíme, že se postupně stále více prosazují menší hráči spolu se vzestupem edge computingu, odlišných potřeb na cloud u start-upů a menších firem a podobně.