Skladná tepelná elektrárna na cesty

29. 5. 2013

Sdílet

Autor: redakce
Termoelektrická elektrárna BioStove, která dokáže dobít mobilní telefon.

V dnešní době si nedokážeme bez mobilního telefonu ani ránu, bereme je na dovolenou k moři, ale i na dlouhé treky do přírody. Bohužel smartphony nedosahují po technologické stránce kvalit přístrojů starých deset let, a tak nevydrží 14 dní bez nabíječky, moderní kousky ani týden, některé dokonce ani den. A co s tím? V lese i v pralese zásuvky nejsou, tahat s sebou akumulátor na dobíjení mobilu také nemá příliš smyslu, protože i jeho kapacita příliš nedostačuje. Řešením mohou být solární nabíječky (ovšem ty v praxi příliš nefungují) či nejrůznější dynama. Jenže to není zrovna ono. My v HD Worldu jsme ale našli vynikající řešení. Respektive ho našli šikulové ze společnosti BioLite.

 

 


Postavili skvělou termoelektrickou elektrárnu BioStove, která dokáže dobít mobilní telefon. Nebojte, termoelektrárna nemusí být obří stavba, která hyzdí krásnou krajinu. Ta z dílny BioLite je malinká, neváží ani kilogram a pohodlně se vejde do batohu. Původně ji sice Američani vyvinuli pro země třetího světa, ale proč bychom si ji nekoupili na pěkný výlet i my. Patentovaný výrobek navíc kromě nabíjení elektronických zařízení dokáže uvařit vodu, ohřát jídlo nebo zahřát trampy v podvečerním chladu. Jak to celé funguje? Poměrně jednoduše, zařízení se skládá z kovové trojnožky integrované do těla přístroje, plastového těla, kde se ukrývá samotný termoelektrický článek, větrák, ovládací prvky, a z kovové nádoby, kde se rozdělá oheň. Teplo z ohně jednak pohání termoelektrický článek, který mění tepelnou energii na elektrickou, a jednak dovede ohřát cokoliv, co nad něj postavíte.

 

 

bitcoin školení listopad 24


V HD Worldu jsme BioStove vyzkoušeli venku přímo před redakcí a pokus byl úspěšný. Ovládání je totiž jednoduché a intuitivní. Po vybalení elektrárničky jsme bez čtení návodu okamžitě rozdělali oheň v nádobě. Ovšem nečíst návod byla menší chyba. V kovové nádobě totiž nebyl žádný otvor, kterým by do ní mohl volně proudit vzduch, a jak známo, bez vzduchu není ohně. Rychlý pohled do manuálu prozradil, že je třeba zapnout větráček. Ten mimochodem pohání baterie ukrytá v BioStove, která se také nabíjí z termoelektrického článku. Po jeho zapnutí se oheň krásně rozhořel. Položili jsme nahoru ešus s vodou, připojili jsme přes USB kabel mobil a čekali, až se voda ohřeje a mobil nabije. Jakmile se oheň rozhoří, je možné větráček vypnout, oheň hoří i bez něj.
Voda začala lehce pobublávat po pěti a vařit po deseti minutách. Ve stejnou dobu se začal dobíjet i mobilní telefon, za dalších pět minut se nabil o jedno procento. Vaření vody zdržoval fakt, že ešus bylo nutné občas sundat z ohně, aby se přiložilo. Mimochodem v BioStove se dá spálit prakticky všechno hořlavé, co najdete volně v přírodě. Větvičky, větve, kůra, šišky… Výrobce píše na obalu, že první, co by měl majitel spálit, je právě krabice, do které je termoelektrárna zabalena.
Poučení z prvního pokusu bylo jednoznačné – není kam spěchat. Nejdřív je nutné v elektrárničce rozdělat pořádný oheň, nechat ho rozhořet a „nadělat“ dostatečné množství žhavých uhlíků. Teprve potom se vyplatí dát ohřívat vodu a nabíjet mobil či jinou elektroniku. I proto zejména zpočátku zařízení spaluje palivo neuvěřitelně rychle a přikládat se musí o sto šest. Je lepší tedy nezakrývat otvor pro přikládání ešusem. V pozdější fázi spálí BioStove i celkem silné větve, ovšem musí mít patřičnou délku, aby příliš nepřesahovaly hranici přístroje. Teplo pak totiž v takovém případě uniká bez užitku pryč. Druhým ponaučením bylo nepálit jehličí, protože extrémně kouří.
Musíme přiznat, že přes počáteční skepsi, kterou jsme vůči miniaturní termoelektrárně měli, jde o povedený přístroj. Svou funkci plní a je celkem kompaktní, takže na cestách příliš nepřekáží. Radost nám kazí cena, za kterou ho v Česku překupníci prodávají. Chtít za přístroj osm tisíc korun se nám zdá poněkud příliš. Obzvláště když ho ve Spojených státech výrobce prodává za 130 dolarů. I s poštovným vyjde levněji, pokud si ho objednáte přímo z jeho stránek.