Představí Apple 3D tiskárnu?

26. 5. 2015

Sdílet

Autor: © M3D
Analytik Terry Wohlers na konferenci RAPID 3D Printing Conference and Expo, která se - jak už její název napovídá - zabývala tématem trojrozměrného tisku, uvedl, že podle jeho názoru do byznysu s 3D tiskem brzy vstoupí i Apple.

Wohlers na RAPID 3D Printing Conference and Expo prezentoval studii své společnosti Wohlers Associates.  „Nechci naznačovat, že Apple již má hotovou 3D tiskárnu. Ale možná se do tohoto byznysu pustí v budoucnu,“ uvedl Wohlers.

„Chci tím říct, že svá řešení již představily společnosti jako Autodesk, Microsoft nebo Adobe. Takže velké technologické společnosti mají o tuto oblast zájem a já si myslím, že Apple zájem bude mít také,“ uvedl Wohler s tím, že „zajímavým jménem pro produkt Apple by bylo třeba iPrint.“

Vydání vlastní 3D tiskárny minulý rok oznámil jiný technologický gigant, firma Hewlett-Packard. Její tiskárna Multi Jet Fusion nebude určena k výrobě prototypů, jako řada 3D tiskáren, které jsou v současné době na trhu, ale bude údajně schopná vyrábět reálné součástky, jež firmy budou moci používat u svých produktů.

Celý trh s 3D tiskem rychle roste. Podle Wohlerse se v minulém roce na celém trhu protočilo 4,1 miliardy dolarů, z čehož 2 miliardy firmy utratily za 3D tiskárny a nákup materiálu a zbytek padl na software a služby.

V roce 2014 se prodalo 139 584 3D tiskáren s cenou do pěti tisíc dolarů, které jsou určeny pro běžné spotřebitele a 12 580 kusů tiskáren pro průmyslové využití. Většina příjmů výrobců tiskáren plyne z prodeje průmyslových tiskáren, které stojí stovky tisíc dolarů: zatímco příjmy z prodeje průmyslových 3D tiskáren v minulém roce činily 1,12 miliardy dolarů, příjmy z „desktopových“ 3D tiskáren byly jen 173,3 milionů dolarů.

Trojrozměrný tisk je čím dál více využíván v celé řadě odvětví, jelikož snižuje náklady firem. 3D tiskárny umí hotové produkty vytvářet velmi rychle, přičemž pokud výrobcům na výsledném produktu něco nesedí, mohou snadno předělat jeho model a vytisknout si jej znovu.

bitcoin školení listopad 24

Například společnosti Airbus v roce 2014 vyrobila pomocí 3D tiskáren pro svá letadla okolo 50 000 kusů součástek, což je o pětinu více, než v roce 2013.

„Je to ověřená technologie, u níž se nevyskytly žádné problémy,“ uvedl Wohlers. „Odhadujeme, že v letadlech Boeing, které jsou v současné době v provozu, bychom našli přes 100 000 součástek vytvořených pomocí 3D tisku.“ Wohlers dodal, že u firem jsou čím dál populárnější také hybridní zařízení, která nejprve nějaký výrobek „vytisknou“ a následně jej umí i různě zpracovávat.