Posledním operačním systémem Microsoftu budou Windows 10

11. 5. 2015

Sdílet

Autor: Radan Dolejš, IDG Czech Republic
Podle vyjádření představitelů americké společnosti Microsoft to vypadá, že Windows 10 budou poslední verzí tohoto operačního systému.

Jerry Nixon z Microsoftu minulý týden na konferenci Ignite v Chicagu uvedl, že Windows 10 budou „poslední verzí“ operačního systému Windows. Jeho vyjádření je tak v souladu s předchozími vyjádřeními představitelů Microsoftu, podle nichž budou Windows 10 v budoucnu „neustále aktualizovány“.

Namísto toho, aby americký gigant vydával stále nové verze svého OS tak, jako tomu bylo v uplynulých letech, tak budou jeho vývojáři do Windows pravidelně přidávat nové funkce a vylepšení.

Mluvčí Microsoftu v oficiálním prohlášení uvedl, že Nixonovy komentáře reflektují změnu přístupu firmy k vývoji jejího softwaru.

„Windows budou službou, která bude pravidelně aktualizována,“ uvedl Microsoft. O tom, že Microsoft chce svůj operační systém pojmout jako službu, se mluví již delší dobu. Jak dodal analytik společnosti Gartner Steve Kleynhans, Microsoft se v minulosti vyhnul použití označení „Windows 9“ a namísto toho zvolil název „Windows 10“, který má symbolizovat odklonění se od dosavadního přístupu k vydávání OS. „Žádné Windows 11 už nebudou,“ dodal Kleynhans.

Díky novému přístupu samotnému Microsoftu i jeho zákazníkům odpadne řada problémů. Doposud to bylo podle Kleynhanse tak, že Microsoft cca každé tři roky vytvořil „skvělý nový operační systém“, přičemž „vývojáři třetích stran nevěděli, co mají čekat a na trh byl uveden systém vyvinutý v závislosti na tom, co lidé požadovali před třemi lety.“

Microsoft následně musel vynaložit obrovské částky na marketing a přesvědčit lidi, že novou verzi jeho OS opravdu potřebují. Pokud však Windows budou konstantně aktualizovanou službou, celý postup se změní.

bitcoin školení listopad 24

I když jde o pozitivní změnu, přináší nový přístup Microsoftu také určitá rizika. „Microsoft bude muset neustále vydávat nové aktualizace a funkce,“ dodal Kleynhans s tím, že také není jisté, jak budou na změnu reagovat firemní zákazníci a jak to bude s poskytováním podpory ze strany Microsoftu.

„Určitě to neznamená, že by Windows zamrzly na mrtvém bodě a už se nikam neposunuly,“ dodal Kleynhans. „Bude tomu spíš naopak - aktualizace operačního systému budou vydávány častěji.“