Podpora starých verzí systému SAP se blíží, vyčkávat se už nevyplatí

15. 9. 2023

Sdílet

Autor: Depositphotos.com
Již v roce 2027 skončí podpora starších verzí systémů SAP, a firmy tak již nyní pracují na přechodu na novou generaci SAP S4/HANA. Je nejvyšší čas, pokud chtějí vše do roku 2027 stihnout a neohrozit chod společnosti, protože migrace obvykle trvá několik měsíců, v případě komplexních systémů i rok. Přechod se v Česku týká asi 1 300 firem, takže implementátoři SAP mají v současnosti hodně napilno.

Nový ERP systém je založen na in-memory platformě SAP HANA a poskytuje intuitivnější a k uživatelům přátelštější prostředí SAP Fiori. Databáze SAP HANA umožňuje firmám pracovat snadno a rychleji s firemními daty, vyhodnocovat je, a přizpůsobovat tak svůj byznys měnícímu se trhu. SAP S/4 HANA pak optimalizuje datové modely a tzv. business logic (tedy vlastní uspořádání systému) tak, aby ideálně komunikovaly s platformou HANA. Právě možnost efektivně pracovat s databází SAP HANA je pro firmy hlavní výhodou přechodu. Zvolit si mohou z cloudových i on-premise řešení.

Jak to probíhá v praxi?

Implementace SAP S/4HANA vyžaduje řadu příprav a rozhodování. Jedním z prvních důležitých kroků je, zda se firma rozhodne vybudovat zcela nový systém (tzv. greenfield implementace), nebo stavět na svých dosavadních systémech (tzv. brownfield implementace). „Zde rozhodně pomůže konzultace s partnerem, který má v oboru zkušenosti. I když každá firma je samozřejmě trochu jiná, externí specialista se na situaci dokáže podívat s nadhledem, zpracovat analýzu a doporučit vhodný postup,“ říká Jan Tryzna, specialista na SAP ze společnosti Eviden.

Prvním krokem implementace je důkladný visioning, který pomůže zmapovat potřeby firmy a jejích zaměstnanců. Následuje příprava roadmapy, podle níž se bude migrace řídit. Pro migraci je také potřeba sestavit tým interních zaměstnanců, kteří za ni budou mít zodpovědnost. Až poté se může uskutečnit samotné nasazení, jež by mělo být naplánováno mimo hlavní sezónu firmy, ideálně na období dovolených či víkendů.

Úspěšná migrace v energetické společnosti

Jako příklad úspěšného přechodu uvádějí specialisté z Evidenu jednoho z největších implementátorů SAP v Česku, energetickou společnost innogy. V innogy dříve spravovali svou personální agendu a procesy pomocí lokálního systému SAP ERP 6.0. Trendy jako hybridní práce i změny v řízení lidských zdrojů však začaly vyžadovat pružnější přístup. Výzvou byla zejména migrace dat a programů starých řádově i dvacet let, tak aby nebyl narušen chod firmy. Specialisté ze společnosti Eviden proto přišli s řešením, v němž využili tzv. sandbox a následně pomocí kombinace bázových a vývojových postupů uskutečnili migraci jen potřebných dat a programů.

bitcoin školení listopad 24

„Přechod na SAP nové generace pro společnost innogy se nám podařilo dokončit během devíti měsíců, o tři měsíce rychleji, než bylo v plánu. Pomohla tomu i skvělá spolupráce klienta, který se v českém prostředí do unikátní migrace svého druhu pustil jako jeden z prvních,“ komentuje Jan Tryzna, specialista na SAP z Eviden.

Celý projekt vyžadoval pouze jednu dvoudenní odstávku naplánovanou na víkend. Výsledkem je moderní SAP S/4HANA platforma založená na cloudu, která je pro firmu levnější, výkonnější a bezpečnější. Realizaci celého projektu pomohlo řešení RISE with SAP, jež pomáhá organizacím efektivně převádět data do cloudu.

Pět častých chyb, které mohou firmu při přechodu vyjít draho

  1. Odkládání přechodu na nový systém SAP: Mnoho firem stále váhá s přechodem na novou verzi. Očekává se velký zájem, takže se může stát, že některé organizace budou mít problém sehnat partnera s volnou kapacitou.
  2. Nedostatečná angažovanost interních specialistů: Firmy často neposkytnou svým zaměstnancům mimo IT oddělení dostatek času na identifikaci potřeb a spolupráci na tomto projektu, a tím zhoršují celkovou adaptaci.
  3. Nedostatečná interní komunikace ohledně přechodu na nový SAP: Aby nový systém byl úspěšný, je důležité, aby jej zaměstnanci pozitivně přijali. Komunikace a podpora všech zaměstnanců včetně managementu jsou klíčové pro úspěšné zavedení.
  4. Absence detailní analýzy a strategie před migrací: Migrace neuspořádaných dat a aplikací, které mezi sebou nemusejí dobře komunikovat, může být náročná. Při přechodu na nový SAP je zásadní správný design budoucího řešení.
  5. Nedostatečná pozornost výběru partnera pro migraci: Při výběru partnera pro migraci na nový SAP je důležité brát v úvahu jeho reference a zkušenosti v daném oboru. Vybrat by si firma měla takového implementátora, na něhož se může spolehnout a který bude v případě potřeby k dispozici.

Autor článku