Píše vám někdo z Microsoftu? Je to téměř zcela jistě pokus o podvod

6. 8. 2023

Sdílet

Autor: Depositphotos
Autoři phishingových útoků se nyní nejčastěji vydávají za společnost Microsoft. Vyplývá to ze sledování společnosti Check Point, která takové aktivity dlouhodobě sleduje.

Bezpečnostní společnost Check Point aktualizovala seznam známých značek, které jsou využívány podvodníky k získání přístupu k citlivým informacím uživatelů na internetu. Na první místo se posunul Microsoft, při posledním měření byl třetí. Značka technologického giganta byla ve druhém kvartálu letošního roku použita téměř ve třetině pokusů o phishing.

Check Point tvrdí, že nárůst je částečně způsoben rozsáhlou phishingovou kampaní, která upozornila majitele účtu Microsoft na neobvyklou aktivitu na účtu. Tyto typy falešných upozornění jsou u podvodníků velmi oblíbené, protože vyvolávají pocit naléhavosti. 

bitcoin školení listopad 24

V nejhorším případě jsme pak v pokušení kliknout na odkazy a soubory, které bychom za normálních okolností rozpoznali jako podvodné, čímž útočníci získají přístup k našim počítačům a účtům.

Také Google výrazně stoupl, a to ze šestého na druhé místo, a to s 19,5 % případů. První trojici doplňuje společnost Apple s 5,2 % pokusů o phishing. Pořadí ve čtvrtletním seznamu společnosti Check Point má tendenci značně kolísat, takže informace v něm uvedené je třeba považovat za čerstvé.

První desítka: Nejčastěji využívané značky phishery podle společnost Check Point

  1. Microsoft (29 %)
  2. Google (19,5 %)
  3. Apple (5,2 %)
  4. Wells Fargo (4,2 %)
  5. Amazon (4 %)
  6. Walmart (3,9 %)
  7. Roblox (3,8 %)
  8. Linkedin (3 %)
  9. Home Depot (2,5 %)
  10. Facebook (2,1 %)