Pět mýtů z oblasti bezpečnosti Wi-Fi - 1. díl

23. 11. 2013

Sdílet

Technologie Wi-Fi se v průběhu let vyvinula, a stejně tak se vyvinuly techniky pro zabezpečení bezdrátové sítě. Vyhledáváním na internetu můžete objevit zastaralé informace, které již nejsou bezpečné a relevantní – nebo jde jednoduše o mýtus.

Oddělíme tedy signál od šumu a ukážeme vám nejaktuálnější a nejefektivnější způsoby, jak zabezpečit svou Wi-Fi síť.

Mýtus číslo 1: Nevysílejte vaše SSID

Každý bezdrátový router (či bezdrátový přístupový bod) má k sobě přiřazen název sítě, technicky označený jako SSID (Service Set Identifier). Ve výchozím nastavení vysílá router SSID v tzv. majákovém rámci (beacon frame), takže uživatelé, kteří se nacházejí v rámci jeho dosahu, mohou SSID vidět na svém počítači či jiném zařízení.

Pokud svému routeru zamezíte v tom, aby tuto informaci vysílal, jste pro lidi, které na své síti nechcete, víceméně neviditelní. To zní jako dobrý nápad. Nicméně některá zařízení – včetně počítačů vybavených OS Windows 7 a novějším – stále vidí každou síť, jež existuje, i když nejsou schopna identifikovat jednotlivé sítě podle jména (a demaskování skrytého SSID je relativně triviální záležitost). Ve skutečnosti by mohla vaše snaha skrýt své SSID přilákat blízké Wi-Fi hackery, neboť by to naznačovalo, že vaše síť obsahuje potenciálně citlivá data.

SSID

Svému směrovači sice můžete zamezit v tom, aby své SSID zahrnoval do svých beaconů, ale nemůžete mu zabránit, aby tuto informaci zahrnul do svých datových paketů, požadavků asociace/reasociace i jinam. A například analyzátory bezdrátových sítí typu Kismet či CommView for WiFi dokážou SSID zachytit ze vzduchu v zanedbatelném čase.

CommView for WiFi

bitcoin školení listopad 24

Deaktivace vysílání SSID sice skryje název vaší sítě před průměrným uživatelem, ale není to žádná překážka pro kohokoliv, jehož záměrem je napadnout vaši síť – ať už jde o zkušeného hackera nebo nudící se sousedovic dítě.

Pokračování