NASA se pouští do aktualizace softwaru vozítka Curiosity

Sdílet

Autor: © NASA
Programátoři zuřivě pracují na kódu pro Curiosity, který je k robotickému vozítku zasílán každý den.

Aktualizace vzdálených zařízení není žádnou novinku. Nyní ale NASA aktualizuje přístroj na povrchu Marsu ve vzdálenosti 250 milionů kilometrů. Na tom momentálně pracuje tým techniků a programátorů z NASA – nyní jsou připraveni nahrát novou verzi leteckého softwaru vozítka Curiosity. To bezpečně přistálo na povrchu Marsu na začátku týdne.

Curiosity-Mars-panorama

„K aktivaci softwaru musíme udělat celou řadu kroků,“ řekl Steve Scandore, specialista leteckého softwaru v Laboratoři proudových pohonů (JPL) v NASA. „Když se něco pokazí, mohlo by to být naposledy, co jsme od Curiosity něco slyšeli. Musí to fungovat na první pokus,“ řekl. „Nechceme se proslavit jako poslední lidé, kteří s vozítkem komunikovali jako poslední před ztrátou kontaktu.“

Na páteční tiskové konferenci řekl Michael Watkins, systémový manažer mise z JPL, že se tým programátorů chystá na aktualizaci softwaru Curiosity. Z programu, který je optimalizován na přistání, na takový, který je přizpůsoben k práci na povrchu planety. Scandore vysvětlil, že nový software byl do vozítka nahrán již při jeho cestě vesmírem. Software byl ale po celou dobu neaktivní. Technici v NASA začnou s jeho aktivací v sobotu.

V první řadě však musí otestovat oba počítače, které se na Curiosity nacházejí společně s ostatními systémy, aby se ujistili, že je vše připraveno. Aktualizace softwaru na hlavním počítači zabere dva dny a další dva dny trvá aktualizace záložního počítače. „Po zadání příkazu k nahrání sekvence ztratíme kontakt na osm hodin,“ řekl Scandore. „Po startu aktualizace se provede řada kroků a pak se vozítko samo vypne. Probudí se další den, pak zjistíme, jak to proběhlo.“

Scandore řekl, že ač na aktualizaci pracovali dlouhý čas a testovali ji tak dlouho, až se to stalo rutinou, je stále nervózní. „Není to jako dělat obyčejnou aktualizaci na dálku,“ řekl. „Na druhém konci nikdo není. Vozítko je tam samo. Nemáme tam vůbec nikoho, koho bychom mohli požádat o nějakou kontrolu. Musíme prostě poslat kód a čekat.“

Tato aktualizace je zatím jedna z největších, ale Andy Mishkin, vedoucí mise v JPL poznamenal, že tým sta programátorů píše příkazy pro Curiosity každý den. I když Curiosity pracuje na Marsu o samotě, každý den potřebuje dostávat pokyny co dělat – pohnout se ze dna kráteru, rozbít skálu svým laserem, nabrat vzorek půdy. Tato rozhodnutí dělá tým vědců z NASA. Programátoři zběsile pracují na tisíci rozdílných příkazech, které mají být na vozítko nahrané.

„Program píšeme každý den. Vše musí fungovat na první pokus a musí vozítku říct, co má dělat,“ řekl Mishkin. „Pracuje na tom sto lidí. Udržet vozítko produktivní je jako každý den naplno sprintovat.“

Scandore dodal, že programátoři mají na naprogramování sekvence, její otestování a nahrání do vesmíru pouze půl dne. „Pracují ze všech sil,“ řekl. „Je to drahé vozítko, nemůžeme uspěchat odeslání něčeho, co by mohlo být nebezpečné.“

bitcoin školení listopad 24

Curiosity-Mars-obzor

Na páteční konferenci NASA zveřejnila nové fotografie z Curiosity. Na několika fotografiích je vozítko pokryté sprškou kamínků během přistání, zatímco ostatní jsou barevné obrazy krajiny Marsu. „Curiosity se stále chová bezchybně,“ řekl Watkins. „Na Marsu jsme zvládli další výborný den.“