Kvůli mobilům a tabletům neznáme pořádnou dovolenou

19. 1. 2016

Sdílet

Autor: Fotolia © Knut Wiarda
Když na dovolenou, tak jedině s mobilem. A ještě lépe s tabletem nebo rovnou s notebookem. Podle nového průzkumu plní většina z nás i ve chvílích volna pracovní povinnosti.

Dnešní člověk technologického věku bez mobilního telefonu neudělá ani krok. Většina z nás  považuje svůj chytrý telefon rovnou za nejdůležitější nástroj na cesty. Dokonce důležitější než řidičský průkaz. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Expedia, která se zaměřuje na trendy v cestovním ruchu.

Ta do něj zahrnula téměř deset tisíc dospělých cestovatelů z devatenácti zemí, kteří vlastní přinejmenším jeden mobilní telefon a z nichž 81 % bylo v době průzkumu v pracovním poměru. Více než polovina jich přiznala, že během dovolené přinejmenším jednou denně kontroluje pracovní e-mail či jiné pracovní materiály.

A skoro čtvrtina (23 %) si jich za tím samým účelem vyžádala Wi-Fi připojení na palubě letadla. Každý se sice nemůže během dovolené dostat do absolutního „off-line stavu“, ovšem myslet na práci během slunění se na pláži nebo při výšlapu na horský vrchol, jaksi popírá dobíjecí smysl těchto aktivit, no ne?

Skoro dvě třetiny respondentů (60 %) uvedly, že se během svých volnočasových nikdy skutečně „neodpojí“. Víc než čtvrtina (28 %) pak prý s sebou na výlety mimo civilizaci vozí power banku či alespoň náhradní baterie pro případ, že by jejich mobilním miláčkům došla šťáva. A co je zarážející, 35 % lidí prý na dovolené užívá svůj mobilní telefon dokonce víc než doma.

bitcoin školení listopad 24

Ale jak se říká, kdo chce kam, pomožme mu tam. Podle většiny dotazovaných jejich cestovním partnerům nic z výše uvedeného nevadí. Snad proto, že pracující dovolenkáři si své pracovní záležitosti vyřizují při návštěvách toalety...?

A perlička na závěr. Součástí dotazníku byl i seznam třinácti věcí, které podle autorů představují „porušení mobilní etikety“. Jako nejméně pobuřující respondenti vyhodnotili pořizování fotografií tabletem. Na opačné straně žebříčku se pak umístilo hraní her či přehrávání muziky/videí bez sluchátek a také hlasité „handsfree telefonování“.