Důvod, proč Intel spolupracuje s více než stovkou softwarových vývojářů na více než třech stech funkcích akcelerovaných umělou inteligencí, je jednoduchý: Společnost představila AI funkce v čipech Core Ultra čtrnácté generace Meteor Lake pro notebooky a potřebuje, aby něco dělaly.
Nepředstavuje umělá inteligence novou bublinu pro investory?
To není vtip. Umělá inteligence se stala synonymem pro Bing Chat, Google Bard, Windows Copilot a ChatGPT. Všechny tyto nástroje nicméně fungují v cloudu. Nový program Intelu AI Acceleration Program, uvedený v očekávání oficiálního vydání Meteor Lake plánovaného na 14. prosince, se bude snažit přesvědčit uživatele, že AI by měla běžet lokálně na jejich počítačích.
Těm uživatelům, kteří nevědí nebo se nezajímají o to, kde jsou tyto funkce zpracovávány, však může být něco takového obtížné vysvětlit. Jak ale ukázala konference Intel Innovation, společnost se snaží o osvětu a usiluje o povzbuzení vývojářů, aby buď kódovali nativně pro jeho AI engine známý jako NPU, anebo využívali vývojářskou sadu OpenVINO, na které se Intel podílel, ale která je dostupná jako open source.
Vývojáři nebudou na AI schopnosti svého softwaru nutně upozorňovat, Intel však už ukázal na několik z těch, kteří tak učiní: Adobe, Audacity, BlackMagic, BufferZone, CyberLink, DeepRender, MAGIX, Rewind AI, Skylum, Topaz, VideoCom, Webex, Wondershare Filmora, XSplit a Zoom.
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computertrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.
Pár z nich se už chystanými novinkami pochlubilo. Například společnost Deep Render, která využívá AI ke kompresi velkých souborů, tvrdí, že AI umožní jejich algoritmu zkomprimovat video pětinásobně oproti současnému stavu. Společnost Topaz Labs, která využívá AI k vylepšování fotografií, pro změnu uvedla, že může NPU využít k zrychlení svých modelů hlubokého učení.
Společnost XSplit, která vytváří aplikaci Vcam pro odstraňování a manipulaci s pozadím webových kamer, rovněž prohlásila, že může využít NPU pro vyšší výkon.
„Využitím vyššího modelu umělé inteligence běžícího na NPU Intel jsme schopni snížit nepřesnosti při odstraňování pozadí u živého videa až o 30 % a zároveň výrazně snížit celkové zatížení CPU a GPU,“ uvedl Andreas Hoye, výkonný ředitel společnosti.
Mnozí z ostatních však uvedli, že NPU vnímají jen jako další zdroj, který lze využít. To ostatně odpovídá i pohledu Intelu na tuto problematiku: Zatímco NPU může být energeticky nejúčinnějším prostředkem pro akceleraci specifických funkcí AI, pro rychlost může být nejefektivnější kombinace NPU, GPU a CPU.
A někteří vývojáři mohou kombinovat lokální zpracování s umělou inteligencí v cloudu. Například generativní výplň od společnosti Adobe využívá cloud k navrhování nových scén na základě textových popisů, které uživatel zadá, ale aplikace těchto scén na obrázek se provádí na počítači. Přesto je v nejlepším zájmu Intelu, abyste o pojmech „Intel Inside“ a „AI Inside“ začali uvažovat v jedné větě.
Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.