AI agenti se v posledních měsících dostali do popředí zájmu dodavatelů softwaru, včetně společností Atlassian, Microsoft, Salesforce a dalších. Pojem „agent“ se sice používá v různých významech, ale obecně se jím označují softwarové systémy, které jsou schopny provádět akce jménem uživatele, a to s různou mírou autonomie.
Analytici IDC předpovídají, že nejméně 40 % podniků ze skupiny Global 2000 (tedy těch největších) bude takové agenty využívat k automatizaci práce se znalostmi, čímž se zdvojnásobí jejich produktivita – alespoň v případech, kdy se jim podaří technologii implementovat úspěšně.
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computertrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.
Agentspace, jak se nová aplikace jmenuje, má podle Googlu tři hlavní účely. Jedním z nich je sloužit jako „odrazový můstek“ pro tvorbu vlastních AI agentů, kteří kombinují velké jazykové modely genAI s vícekrokovými pracovními postupy pro automatizaci opakujících se úkolů.
Google uvedl, že aplikace má „intuitivní rozhraní“ a má sloužit jako prostor, kde mohou pracovníci přistupovat k předem připraveným agentům vytvořeným v nástroji VertexAI Agent Builder. Ve vývoji je však také nový low-code nástroj, který tvorbu agentů umožní ještě širšímu okruhu zaměstnanců.
Agentspace také poskytuje funkci podnikového vyhledávání, která podle Googlu pomůže pracovníkům najít informace uložené v aplikacích napříč organizací, včetně strukturovaných i nestrukturovaných dat, jako jsou dokumenty a e-maily.
Vyhledávání v Agentspace je podle Googlu „multimodální“, což znamená, že by mělo být možné vyhledávat ve video a obrazových souborech i v textových dokumentech. Uživatelé při takovém vyhledávání mohou komunikovat s konverzačním asistentem, který odpovídá na vyhledávací dotazy.
V neposlední řadě je do aplikace Agentspace zabudován také NotebookLM. Nástroj označovaný jako „virtuální asistent pro výzkum“, který poskytuje odpovědi podložené dokumenty a daty dodanými uživatelem. Z nich pak může například vytvářet hlasem namluvená shrnutí ve stylu podcastu.
Agentspace je nyní k dispozici v preview verzi, na devadesát dní k vyzkoušení zdarma. Po uplynutí této doby bude vyžadovat měsíční předplatné, byť ceny Google teprve oznámí.
Z dalších novinek z oblasti AI agentů Google oznámil ještě dva výzkumné prototypy: Projekt Astra, který dokáže vnímat fyzický svět a poskytovat uživatelům asistenční služby, a projekt Mariner, který dokáže porozumět obsahu počítačové obrazovky a na jeho základě jednat. Oba jsou poháněny nejnovějším googlovským AI modelem Gemini 2.0, o němž Google mluví jako o „modelu pro éru agentů“.
Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.