Galerie nejlepších hackerů historie - 2. díl

30. 10. 2008

Sdílet

V naší galerii se seznámíte nejen s velikány ze světa hackerů, ale dozvíte se také zajímavé příběhy phreakerů a notorických zasilatelů nevyžádaných mailů.

bitcoin školení listopad 24

Kevin Mitnick


...je bezesporu jedním z nejznámějších hackerů počítačových dějin. Condor, jak zní jeho krycí jméno, je znám jako hacker pro širokou veřejnost. Ve své době byl schopný dostat pod svou kontrolu téměř každý počítač. Ne nadarmo ho FBI označila za „nejnebezpečnějšího muže Ameriky“. Místo skutečného hackerství se však zaměřoval spíše na nejslabší stránku veškerých zabezpečení, kterou je lidský faktor, a využíval své schopnosti klamat v osobním a telefonním styku. Tato manipulace s lidmi za účelem získání informací je nazývána social engineering, sociální inženýrství. Koneckonců ke svému „hackerství“ Mitnick zprvu využíval Windows 3.1, později si ale polepšil a přešel dokonce na Windows 95…



Již v mládí oplýval velkou zvědavostí, jež byla v kombinaci s jeho upovídaností mocným nástrojem. Ve 12 letech ho napadlo, že by se mu líbilo jezdit zadarmo městskou hromadnou dopravou. Ne proto, že by neměl peníze, nýbrž proto, že to byla výzva pro jeho rozvinutý intelekt. A svůj nápad vyřešil velmi odvážně. Šel přímo do jámy lvové – za řidičem autobusu. Bez velkých problémů zjistil, jak sehnat strojek na označování jízdenek. Tehdy poprvé použil metodu sociálního inženýrství, aniž by věděl, že je tento způsob získávání informací nějak pojmenován. Jeho zvědavost nebrala konce, a tak se na střední škole dostal mezi skupinku studentů, zabývající se tzv. phreakingem, neboli manipulováním s telefonními hovory. Nešlo mu o získávání tajných informací, chtěl se hlavně bavit, a tak s kamarády poslouchali, jak se mezi sebou po telefonu baví lidé a řeší svoje problémy. Po střední škole zanechal phreakingu a posunul se na další metu. Od phreakingu přešel k pronikání do počítačových sítí, bavilo ho totiž zjišťovat hesla a nabourávat se do systému, aniž by o tom jejich správci věděli. Počítače ho zajímaly, a tak se dal na studium informatiky na Computer Learning Center v Los Angeles, což mu umožňovalo užší kontakt s IT světem a právě zde se mu podařilo získat veškerá práva k počítačům IBM. V roce 1979 se naboural do počítačové sítě firmy DEC, jež vyvíjela operační systémy, a zkopíroval jejich software, což byl další z mnoha jeho přestupků vůči zákonu.



Své diskutabilní slávy dosáhl zejména tím, že se několikrát naboural do sítě Pentagonu a NSA-počítačů. Stal se hrozbou pro podniky a není tedy divu, že se mezi nimi platil za velmi neoblíbeného. Byla proti němu vedena mediální kampaň, která mu připisovala i činy, které zřejmě nikdy neudělal. Kampaň vůči němu byla tak silná, že jí uvěřila i samotná soudkyně. Navíc úřady a celá USA se bály hackerů, a tak potřebovaly někoho, na kom by ukázaly, že budou hackery trestat. A tak přišel první trest. Poprvé byl Mitnick zatčen v roce 1988. Tehdy použil u soudu obhajobu, která jej poprvé katapultovala do novin – tvrdil, že je „závislák“ na hackingu, tudíž, že nepatří před soud a do vězení, ale do léčebného ústavu. Je skutečně pravdou, že se nijak neobohacoval a že žádná data neničil. Pouze získával zdrojáky operačních systémů pro počítače i mobilní telefony, aby mohl tuto problematiku následně studovat.

V roce 1995 následoval další a delší pobyt ve vězení. Po pětiletém trestu byl propuštěn s výkonem podmínečného trestu na svobodu. Tato poslední kauza ho proslavila nejvíce. Šlo o to, že byl obviněn z napáchání škody 300 miliónů dolarů, přičemž mu nikdy nebylo prokázáno obohacení. Navíc "okradené" firmy na burze nevykázaly žádnou ztrátu, jak by tomu mělo podle zákona být. Byl prvním hackerem, který byl odsouzen na tak dlouhou dobu pobytu ve vězení. Do té doby bylo hackerství považováno za jakési zvláštní uličnictví, třeba tak, jak je dnes vnímáno sprejerství. Po propuštění nesměl po dobu tří let používat žádné EDV systémy. V roce 2003 bylo Mitnickovi opět povoleno surfovat na internetu. Jeho první návštěva webových stránek byla živě vysílána v americké televizi. Dnes funguje Condor jako bezpečnostní poradce a online-žurnalista a o jeho poradenskou firmu jménem Mitnick Security Consulting, LLC je velký zájem.


http://www.pcworld.cz/pcw-redakcni-blok/galerie1

http://www.pcworld.cz/pcw-redakcni-blok/galerie2

http://www.pcworld.cz/pcw-redakcni-blok/galerie3

http://www.pcworld.cz/pcw-redakcni-blok/galerie4

http://www.pcworld.cz/pcw-redakcni-blok/galerie5

http://www.pcworld.cz/pcw-redakcni-blok/galerie7

http://www.pcworld.cz/pcw-redakcni-blok/galerie8

http://www.pcworld.cz/pcw-redakcni-blok/galerie9

http://www.pcworld.cz/pcw-redakcni-blok/galerie10

http://www.pcworld.cz/pcw-redakcni-blok/galerie11

http://www.pcworld.cz/pcw-redakcni-blok/galerie12

http://www.pcworld.cz/pcw-redakcni-blok/galerie13

http://www.pcworld.cz/pcw-redakcni-blok/galerie14

http://www.pcworld.cz/pcw-redakcni-blok/galerie15

- - Michal Brzobohatý