Datacentra Googlu čeká diverzita i procesory ARM

13. 5. 2013

Sdílet

Autor: © IDG
Profesor Jason Mars z Kalifornské univerzity v San Diegu zveřejnil novou studii, podle které by využívání různých procesorů pro konkrétní požadavky výrazně zrychlilo chod velkých datových center.

Jason Mars je jakousi raritou – je jedním z mála externistů, kteří mají pravidelný přístup do data center Googlu. Všechno začalo, když se Mars před pěti lety na konferenci potkal s Robertem Hundtem z Googlu, jenž měl ve společnosti (mimo jiné) na starost vývoj a vyhodnocování nástrojů hlídajících výkon obrovských firemních data center. Mars tehdy Hundtovi nabídl, že mu s tím pomůže. Nyní tak profesor tráví každé léto v Googlu, kde se snaží o vylepšení fungování jednotlivých procesů ve společnosti. „Stručně řečeno, snažím se najít řešení, jež by zlepšilo efektivitu Googlu,“ říká Mars. „Chceme, aby každý (uživatelův) dotaz (ve vyhledávači) stál méně peněz.“

Mars spolu s Hundtem nyní zveřejnili zprávu o své činnosti, která je velmi zajímavá, neboť z ní vyplývá, že datová centra Googlu se posunují zajímavým směrem. Zjednodušeně řečeno: Google může ušetřit obrovské množství peněz tím, že spáruje konkrétní softwarové požadavky s konkrétními procesory. Jak Mars vysvětluje, datová centra Googlu dnes takto nefungují, jelikož jsou postavena na principu homogennosti – všechno běží na jednom typu hardwaru. „Infrastruktura Googlu byla vytvořena tak, aby všechna jádra procesorů – stovky tisíc jader – byla stejná,“ říká Mars. „Ukázalo se však, že jelikož jsou počítače často nahrazovány a upgradovány, společnost má smíchány staré a nové stroje, a tudíž i procesory různých generací.“Jason Mars

Mars a jeho kolegové díky tomu zjistili, že určité aplikace běží lépe na konkrétních procesorech. Z měření speciálním softwarem paj vyplynulo, že pokud by Google lépe přiřazoval aplikace k jednotlivým procesorům, zrychlil by se chod celé infrastruktury o 15 %. A to by byl pro společnost takové velikosti opravdu velký krok kupředu. Podle Marse by pouhé zrychlení o jedno procento přineslo úspory ve výši milionů dolarů. „Z výsledků studie vyplynulo, že namísto homogennosti musíme přejít k heterogenitě,“ řekl Mars. „Je zde velká příležitost pro vytvoření levnějších datových center, jež jsou výkonnější než ta současná.“

I když Google v minulosti důležitost procesorů určených pro smartphony v datových centrech podceňoval, podle Marse společnost nyní věci vidí jinak. „Tato věc může kompletně změnit způsob, jakým vytváříme datová centra.“ Podobnou cestou se chce vydat i Facebook, jenž chce více zapojit procesory postavené na architektuře ARM, které výrobci mohou jednoduše upravovat pro konkrétní účely. Frank Frankovsky z Facebooku věří, že jeho společnost by mohla ušetřit značné peníze, pokud by začala využívat specializované procesory ARM původně určené pro smartphony.

Zdroj: wired.com