Čeká OpenOffice.org brzký konec?

22. 6. 2009

Sdílet

Jeden z nejdůležitějších open source projektů se v poslední době stává předmětem debat týkající se jeho budoucnosti. Řeči o tom, kudy se OpenOffice.org bude ubírat, jsou způsobeny pomalým vývojem hlavní větve a spousta lidí se také obává, co se sadou provede společnost Oracle, která nad ní odkoupením Sunu přebírá kontrolu.

Za léta své existence OpenOffice.org ušel pořádný kus cesty a v mnoha ohledech se neustále zlepšuje; ovšem mnozí uživatelé si stále stěžují na její neohrabanost, vysoké systémové nároky a ve srovnání s MS Office vůbec celkovou pomalost. To jsou problémy, které OpenOffice.org sužují od jeho dětských let, a to některým uživatelům vadí.
 
Jeho hlavním sponzorem a nejvýznamnějším vývojářem je Sun Microsystems, dalším velkými přispěvateli jsou společnosti Novell, Red Hat, IBM a Google. Nicméně už delší dobu mezi vývojáři z přispívajících fitem vládne nespokojenost s tím, jak se Sun staví k vývoji. Kritizují jej za to, že vývoj je příliš pomalý a neflexibilní - že jeho vývojáři nereagují na podněty dalších vývojářů z komunity.  Spory mediálně vyvrcholily loni na podzim, když Michael Meeks, hlavní vývojář OpenOffice.org ze společnosti Novell, vystoupil se svým článkem, ve kterém celý projekt označil za vážně nemocný a svá tvrzení opíral i o neustále klesající počet programátorů, kteří na jeho vývoji podílejí.

Tvrdí, že pro projekt by bylo nejlepší, kdyby ho Sun přenechal jiným. Podle něj je zkrátka tím největším problémem to, že Sun drží OpenOffice.org pevně rukou a brání ostatním partnerům, aby na projektu pořádně participovali. Takový přístup prý velké firmy, které by na vývoji měly zájem, od hlubší spolupráce odrazuje.

Nespokojenost „externích“ vývojářů není ničím novým - vždyť to byl také důvod, proč Novell začal vydávat vlastní edici a proč jeho vývojáři spustili projekt GO-OO, který obsahuje patche, které Sun odmítá zařadit do hlavní vývojové větve. Edice od Novellu je navíc i svižnější a obsahuje třeba podporu VBA maker z MS Office.

Když média tlumočila Meeksovy názory, oslovení analytici a IT odborníci však s dopadem neochoty Sun Microsystems přebírat patche komunity nesouhlasili. Například David Michell, starší viceprezident ze společnosti Ovum, pro server ZDnet řekl, že přístup firem k projektům podobného ražení se odvíjí od vyspělosti produktu - vyspělý software,  což už OpenOffice.org do velké míry je, tedy nepotřebuje tolik změn v kódech, změn sestávajících z "lepení" jednotlivých příspěvků z různých stran. Situace je jiná v případě projektů nových, u kterých je nutné vést bouřlivý vývoj.
 
Oracle může leccos změnit
OpenOffice.org coby bezplatný a open-sourcový balík v tom ale není sám. Pro Sun Microsystems je důležitý hlavně StarOffice, komerční verze sady kancelářských aplikací, která je na OpenOffice.org založena a obohacena o proprietární části.

bitcoin školení listopad 24

Průzkumy provedené u velkých IT firem však naznačují, že StarOffice stále stojí ve stínu konkurenčních řešení - drtivá většina trhu patří MS Office, zbytek si stejnou nebo podobnou měrou rozdělují StarOffice, online kancelář Google Premier Apps a Lotus Symphony od IBM.

office

Sun Microsystems ani Oracle se v souvislosti s akvizicí ještě oficiálně nevyjádřily, jak to s OpenOffice.org a StarOffice bude, když teď jejich vývoj Oracle přebírá pod svá křídla.

Větší obavy o další budoucnost však panují mezi příznivci komerčních StarOffice. Pokud by totiž Oracle o kancelářský balík nestál, vývoj OpenOffice.org vzhledem ke svému charakteru může bez větších problémů probíhat i mimo jeho brány, buď pod záštitou jiné firmy (jako nejpravděpodobnější nástupce by v úvahu přicházel Novell), nebo v rámci nadace, jako se podobně vyvíjí třeba Firefox od Mozilla Foundation. Tohle si vlastně přál i Michael Meeks, když kritizoval současný stav OpenOffice.org - jako jedno z východisk zmínil, aby správa nad jeho kódy padla do rukou neziskové organizace.

Florian Effenberger, který má na starost mezinárodní marketing OpenOffice.org, se v nedávném rozhovoru pro Linuxpromagazine.com nechal slyšet, že Oracle si určitě uvědomuje, jak je OpenOffice.org ve světě důležitý. O jeho další vývoj se nebojí, protože ať už Oracle s ním provede cokoli, vývojářů z řad dobrovolníků a dalších firem se odkoupení Sunu nedotkne přímo. OpenOffice.org je ve své podstatě nezávislý projekt a nikdo na něj nedrží exkluzivní právo.

Někteří analytici však připomínají, že OpenOffice.org včetně StartOffice se právě teď s příchodem Oracle mohou dočkat zrychleného vývoje. Důvodem je i osoba Lawrence Ellisona, zakladatele společnosti a jejího výkonného ředitele. Ten je mimo jiné proslulý svým „anti-MS“ postojem - Oracle se navíc již v minulosti o vývoj firemních kancelářských aplikací sám snažil. A OpenOffice.org a StarOffice jsou skvělou šancí, jak přitopit Microsoftu v dalším segmentu trhu.

Přesto nad osudem obou balíků visí otazníky a ještě nějakou chvíli viset budou. Oracle se už dříve nechal slyšet, že se těší, až se vrhne na vývoj operačního systému Solaris a také Javy, jenže o bezplatné kancelářské sadě, její komerční odnoži a ani o databázi MySQL nepadlo jediné konkrétní slovo.