Bez občanky kamkoliv po republice. Vláda konečně schválila digitální občanku a dočkáme se jí už příští rok

Sdílet

Autor: Depositphotos
Návrh na digitalizaci dokladů už nějakou dobu visí ve vzduchu. Před několika dny se však celá věc pohnula kupředu a vláda Petra Fialy schválila novelu zákona, která má přinést občanský průkaz do mobilních telefonů. Aplikace eDoklady začne platit od příštího roku a první úřady ji začnou přijímat už od ledna.

Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš zveřejnil před nedávnem na Xkovém (Twitterovém) účtu vítanou novinku, kterou ocení široká řada občanů České republiky. V oznámení stojí schválení novely zákona o právu na digitální služby, která počítá s přidáním digitálního občanského průkazu jako alternativní možností pro legitimaci u úřadů nebo jiných orgánů ke stávající fyzické občance.

Už v příštím roce se dočkáme elektronické občanky

Autor: X.com

Samotný Ivan Bartoš v příspěvku zdůrazňuje, že fyzické občanky neruší a digitální občanka běžící skrze aplikaci eDoklady bude fungovat kontinuálně s klasickou fyzickou kartičkou. Její zřízení je dobrovolné a každý občan se může svobodně rozhodnout, zdali chce používat digitální nebo klasickou fyzickou občanku. Na mobilní aplikaci v současnosti pracuje Digitální a informační agentura (DIA) a bude k dispozici na obou mobilních platformách, tedy Androidu i iOS.

Podle Ivana Bartoše má digitální občanka nabídnout větší míru anonymity kvůli možnosti ukázat pouze údaje, které druhá osoba potřebuje znát. Například hostinskému stačí znát váš skutečný věk a nic jiného vědět nepotřebuje. Aplikace mu tedy skrze vygenerovaný kód zobrazí pouze věk a nic jiného. Do mobilní aplikace eDoklady bude možné se přihlásit skrze identitu občana nebo klíčem eGovermentu.

Oficiálně už od příštího roku

Ivan Bartoš v Xkovém (Twitterovém) příspěvku také prozradil, od kdy začnou úřady a jiné státní orgány přijímat digitální verzi občanského průkazu.

bitcoin školení listopad 24

Digitální občanský průkaz v mobilu se blíží aneb Jak budou fungovat české eDoklady Přečtěte si také:

Digitální občanský průkaz v mobilu se blíží aneb Jak budou fungovat české eDoklady

Od 1. ledna 2024 začnou digitální občanku přijímat úřední správní orgány s výjimkou zastupitelských úřadů. Od 1. července 2024 se přidají orgány veřejné moci, které nejsou úřední. Dále pak kraje a obce s rozšířenou působností.

Od 1. ledna 2025 pak digitální občanku začnou přijímat všechny ostatní úřady a subjekty, které mají ze zákona povinnost ověřovat totožnost. Je zároveň možné, že pokud se některé státní nebo soukromé subjekty dobrovolně rozhodnou ověřovat digitální údaje sami od sebe, budou moci začít dříve než ve výše stanoveném termínu, vždy ale od 1. ledna 2024.

Autor článku

Kmenový redaktor webu Cnews, kde se zaměřuje především na recenze hardwaru. Pro PCWorld sleduje novinky ze všech možných IT oblastí.