Představuje vzestup umělé inteligence pro svět spíš příležitost, nebo prokletí? Protože při všem tom povyku o zvyšování produktivity a lidského potenciálu je tu také rostoucí poptávka po energii, výpočetním výkonu i paměti.
Stačí se podívat na Apple Intelligence, vyžadující už teď skoro dvakrát tolik datového úložiště v zařízeních, než bylo původně avizováno. A to úložný prostor není jediné, co si umělá inteligence žádá.
Máme nové jméno
Po více než třech dekádách existence otvírá magazín Computerworld novou kapitolu. Tradiční průvodce světem IT, který si za 36 let existence vybudoval pověst jednoho z nejdůvěryhodnějších tuzemských zdrojů pro IT profesionály, se od nynějška jmenuje Computertrends.
Umělá inteligence je nenasytná bestie
Aby mohl Apple Intelligence podporovat, byl Apple nucen přistoupit k významným hardwarovým změnám:
- Paměť: Apple zvýšil základní paměť ve všech svých zařízeních. Macy, iPhony a iPady dnes mají mnohem vyšší paměť než dřív, což zvyšuje jejich výrobní náklady.
- Procesor: Zvedla se i úroveň procesorů. Během uplynulých osmnácti měsíců Apple vybavil svá zařízení procesory nové úrovně a ta jsou tak na Apple Intelligence připravena rychlejší a energeticky úspornější.
- Energetická účinnost: Nejenže je Apple Silicon energeticky účinnější, společnost chce svým zařízením poskytnout i větší energetickou kapacitu. Za tímto účelem se očekává, že v příštích dvanácti měsících přejde na křemíkové anodové články. Ty pojmou zhruba o 15 % víc energie, což se bude hodit pro energetické nároky AI.
- Serverová infrastruktura: Apple si uvědomuje, že ne všechny AI úkoly bude možné řešit lokálně na zařízení, a proto znovu vstoupil na trh se servery a představil vlastní verzi zabezpečených serverových cloudových výpočetních služeb Private Cloud Compute.
Apple však v ničem z toho není sám. Jeho kroky poukazují na stovky miliard, které jsou dnes v odvětí AI vynakládány – náklady prodlužované do základních infrastrukturních zdrojů, jako jsou voda, vzácné kovy i dodávky energie.
To vše stojí podniky peníze, energii i čas. Odměna?
Dokonce i OpenAI, průkopník AI technologie, utrácí peněz rychleji, než je vydělává.
Jaká je skutečná potřeba?
Momentálně se zdá, že jediné, co dnes skutečně zažíváme, je cílenější umisťování reklam, shrnování e-mailů a webových stránek, hloupé obrázky ve zprávách, nejistota v zaměstnání, rostoucí náklady na energie a stále homogennější obchod s optimalizovanými životopisy, tiskovými zprávami a diplomovými pracemi.
Potenciál se nám zdá atraktivní, ale možná nakonec skončíme jen s chytřejším vyhledávačem a větším zásahem do soukromí. Fantazie, nebo dystopie? Zdá se, že ani Elon Musk si není jistý, jestliže před nebezpečím AI varoval, aby později představil svůj vlastní AI model.
Na veletrhu spotřební elektroniky CES je AI všude. Věnuje se jí každý, kdo ji může alespoň nějak integrovat se svými stávajícími produkty. Jak už to tak bývá, spousta tohoto povyku bude pro nic, mnohá propojení ve skutečnosti žádný hmatatelný užitek nepřinesou.
Pro příklad: Opravdu potřebujeme AI nástroj pro objednávání potravin podle personalizovaných plánů večeří, které sestaví na základě toho, co ví o našich plánovaných aktivitách na daný týden? Nebude stačit kuchařka nebo restaurační menu?
A co důsledky toho, že AI dokáže taková data zneužít? Jak jsou informace, které shromažďuje, uchovávány, kdo další k nim má přístup a jakou nad nimi máme kontrolu? Opravdu potřebujeme, aby pochybné firmy typu surveillance-as-a-service dokázaly identifikovat informace o nás, které pak mohou využít k odesílání přesvědčivě autentických phishingových útoků cílených s pomocí AI a vyvinutých k získání přístupu do našich digitálních životů?
Jak dobře jsou promyšlená rychle nabízená řešení a jak moc jejich tvůrci zvažovali možné důsledky?
Proč ten humbuk
Je to ode mě nefér? Určitě existují zastánci umělé inteligence, kteří si myslí, že potenciál toho, do čeho investujeme, zdaleka převyšuje rizika. Takoví lidé se najdou vždycky.
V tuto chvíli pro většinu z nás (dokonce i v případě Apple Intelligence) humbuk, nadšení a náklady zatím očekávání nenaplnili. Proto se zdá, že rozhodující by mohl být spíš pomalejší a soustavnější přístup k nasazování AI. Spíš než za slepým následováním nadšených proponentů by se měl průmysl soustředit na vymýšlení řešení, která přinášejí skutečný užitek, a ne jen dobře vypadají v titulcích (ať už je píše kdokoli).
Abychom podpořili důvěru v AI, musíme vidět skutečná a hmatatelná zlepšení. A pokud lidé, kteří za nimi stojí, skutečně věří, že AI bude v budoucnu hnacím motorem prodeje hardwaru, postarají se o to, aby jejich řešení AI právě toto splňovala.
Nebo selžou.
Computertrends si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným magazínem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computertrends je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.