Analog ustupuje, roste hlavně DVB-T

27. 5. 2010

Sdílet

Autor:
Analogový příjem v českých domácnostech ustupuje hlavně ve prospěch DVB-T, kabelový a satelitní příjem setrvává.

Podle poslední vlny Kontinuálního výzkumu (leden-březen 2010) nadále dochází k poklesu počtu domácností využívajících analogového pozemního vysílání televize, a to v souvislosti s nárůstem využívání DVB-T. Používání satelitního a kabelového příjmu v poslední době spíše stagnuje. Kontinuální výzkum provádí MmediaReasearch pro Asociaci televizních organizací v rámci projektu Elektronického měření sledovanosti televize.

Jedním z nejvýznamnějších vlivů na změny v televizním chování českých domácností posledních let je přechod na digitální televizní vysílání. Postupné vypínání analogového vysílání od roku 2008 doprovázené spouštěním digitálního pozemního vysílání DVB-T se výrazně promítá do změn ve způsobu příjmu televizního signálu a také ve vybavenosti českých domácností televizní technikou.

V důsledku probíhajícího procesu digitalizace za poslední tři roky výrazně ubylo domácností přijímajících analogové pozemní televizní vysílání. Ze 73,2 % domácností, které deklarovaly analogové pozemní vysílání jako jeden z příjmů v 1. kvartále 2008, jich v roce 2010 zůstává 27,4 %. Stejně výrazný pokles můžeme pochopitelně pozorovat u domácností, které jiný než analogový příjem nemají (z 61,7 % na 17,8 %).

Přechod na digitální vysílání se samozřejmě promítá do výrazného nárůstu domácností, které přijímají televizní signál prostřednictvím DVB-T. Z desetiny domácností (9,2 %), které v prvním čtvrtletí roku 2008 uváděly možnost digitálního pozemního příjmu, se podíl v průběhu dalších let vyšplhal až na současné dvě pětiny domácností (39,3 %).

Využívání satelitního příjmu v českých domácnostech vykazovalo od roku 2007 po dobu dvou let pravidelný významný nárůst. Od prvního kvartálu roku 2009 k dalšímu nárůstu celkové penetrace využívání satelitního vysílání v domácnostech zatím nedochází. V současné době deklaruje příjem televize prostřednictvím satelitu 24 % domácnosti.

Podíl domácností s kabelovým či IPTV příjmem v českých domácnostech stagnuje a přes mírné kolísání v čase si udržuje přibližně čtvrtinový podíl (24,6 %).

Graf 1: Deklarované typy příjmu televizního vysílání

MediaResearch Graf 1

Zdroj: ATO – MmediaReasearch, STEM/MARK, Kontinuální výzkum 2007 - 2010, TV domácnosti


Jak dochází k obměně vybavenosti televizní technikou, ukazuje porovnání výsledků z prvního čtvrtletí 2007 a 2010. V televizních domácnostech již několik let dochází k jednoznačnému nahrazování video přehrávačů/rekordérů DVD přehrávači/rekordéry. Poslední vlna Kontinuálního výzkumu ukazuje, že DVD přehrávač nebo rekordér vlastní 57,3 % domácností, zatímco video má 37,3 % domácností, což je situace opačná roku 2007. Zařízení s pevným diskem pak nalezneme v 7,2 % domácností.

Podíl domácností vlastnících LCD nebo plazmový televizor vzrostl za poslední tři roky z 10,5 % na 37,8 %. Na nárůstu se taktéž částečně podílí digitalizace, v průběhu které si domácnosti pořizují nejen set‑top‑boxy, ale také nové televizory s digitálním tunerem. S nárůstem LCD a plazem také souvisí současně více než čtvrtinový podíl domácností (25,8 %), které uvádějí vlastnictví televizoru umožňujícího příjem vysílání v HD rozlišení (Full HD, nebo HD Ready).

Graf 2: Vybavenost TV technikou

MediaResearch Graf 2

bitcoin školení listopad 24

Zdroj: ATO – MmediaReasearch, STEM/MARK, Kontinuální výzkum 2007 - 2010, TV domácnosti


Kontinuální výzkum jako jeden z nejrozsáhlejších výzkumů českých domácností již 8 let průběžně mapuje podrobnou strukturu české televizní populace, její chování, televizní vybavenost a změny v oblasti příjmu televizního vysílání. Cílem výzkumu je především zjistit důležité charakteristiky domácností pro kontrolu a zajišťování reprezentativity vzorku domácností vybraných pro elektronické měření sledovanosti televize.