5 způsobů, jak si zpříjemnit práci u počítače

27. 2. 2023

Sdílet

Autor: shutterstock
Dlouhodobá práce za počítačem na jednu stranu není fyzicky náročná, na druhou stranou z dlouhodobého pohledu může mít na tělo negativní dopad. A to jak po stránce fyzické, tak po stránce psychické. Jak si tedy práci u počítače zpříjemnit?

1) Pořiďte si externí vybavení

Většina lidí v kanceláři dnes pracuje na notebooku. Ten je skvělý díky mobilitě, pracovat můžete prakticky kdekoliv a počítač si snadnou vezmete s sebou. Jenže má i mnoho kompromisů. Tím největším je špatná ergonomie. Přitom jeden HDMI kabel s monitorem a dvě zařízení připojená přes Bluetooth dokážou tyto problémy spolehlivě vyřešit.

Z ergonomického hlediska je totiž notebook pro práci zcela nevhodný. Máme u něj v nezdravé poloze prakticky všechny části těla. Koukáme nepřirozeně směrem dolů, zápěstí máme kvůli touchpadu nepřirozeně ohnuté a za plnohodnotnou nelze označit obvykle ani klávesnici. 

Tyto problémy lze řešit nákupem periferií. Pořiďte si externí monitor, myš a klávesnici. Jsou to tři základní doplňky, které vám umožní sedět u počítače v ergonomicky ideální poloze, což pro vás bude zejména z dlouhodobého pohledu mnohem příjemnější.

2) Pohodlné kancelářské křeslo

Zapomeňte na provizorní řešení v podobě kuchyňské židle, konferenční židle, nebo dokonce pohovky v obýváku. Pracujete-li u počítače dlouhodobě, potřebujete kvalitní kancelářské křeslo, které bude ideální oporou vaší bederní páteři i celým zádům, v ideálním případě bude mít i područky.

Největší výhoda těchto křesel ale spočívá v tom, že si vše můžete nastavit na míru svému tělu. Největší klouby na vašem těle by měly být v pravém úhlu – kolena, kyčle, lokty… Páteř by naopak měla být rovně. 

3) Co takhle trochu hudby?

Mnoho lidí pracuje u počítače se zapnutým filmem, sledují seriály, poslouchají podcasty. Jenže všechna tato média vás příliš rozptylují. Zkuste proto raději poslech hudby nebo rádia. Zajímavým tipem je poslech rádia zahraničního. Nenucenou formou tak můžete zdokonalit svou znalost cizího jazyka a zlepšit svou schopnost porozumět jedno mluvené formě. Zároveň vás cizí jazyk zpravidla nebude rozptylovat tak moc jako jazyk český.

bitcoin školení listopad 24

4) Už jste zkusili práci vestoje?

Velice populární se stala v posledních letech práce vestoje. Platí to zejména o tzv. freelancerech, kteří pracují ze svých domů a kanceláří každodenně a svou kancelář si vybavují sami. Polohovací stůl, který umožňuje pracovat vestoje, je skvělou volbou. Změníte polohu, ulevíte bedrům a zapojíte více svalů.

5) Nezapomeňte na přestávky

Také odpočinek k práci patří. Zatímco u fyzicky náročné práce jde o relax v pravém slova smyslu, v případě práce na počítači je to jiné. Relax by měl být aktivní. Zkuste si tedy udělat několikrát za den malou procházku, nebo se proběhněte. Vhodné jsou i cviky s vlastní vahou, třeba kliky, dřepy a další.