Zákon s názvem Protect IP Act, který je nyní v americkém Kongresu a má podporu jak demokratů, tak republikánů, je velmi podobný britskému zákonu s názvem Digital Economy Act, jenž byl schválen dříve. Americká verze zákona však zachází ještě o krok dále a umožňuje držitelům ochranných práv, aby u soudu žádali o soudní příkazy proti webovým stránkám, na kterých jsou umístěny odkazy na ilegální obsah (tj. obsah není umístěn na těchto stránkách, ale ony na něj pouze odkazují).
Uživatelé, kteří si tento obsah zobrazují, by navíc mohli být odpojováni od internetu. S tím však Google nesouhlasí. "Pokud bude schválen a podepsán zákon, který by takto omezoval svobodu na internetu, budeme proti němu dále bojovat," řekl Eric Schmidt s tím, že vlády po celém světě by si měly dát na podobné zákony velký pozor, neboť se jedná o velmi komplexní problém.
Jakmile by totiž jednou bylo povoleno odpojovat od internetu uživatele, kteří si stahují nedovolený obsah (tj. chráněný ochrannou známkou), otevře se tím podle Schmidta možnost, aby tuto metodu vlády začaly používat k omezování svobody projevu. "Nezdá se mi to správné, byl bych s tím velmi opatrný," varoval Schmidt. Není divu, že organizace Motion Picture Association of America (MPAA), která za zákonem stojí, se proti vyjádřením představitele Googlu včera rychle ohradila s tím, že jsou "pokrytecká a poskytovatel internetu rozhodně nestojí nad zákonem".